Irena Jarocka i jej największe przeboje

Irena Jarocka i jej największe przeboje ons.pl

4 lata temu - 21 stycznia 2012 roku - zmarła Irena Jarocka. Była aktorką i wokalistką znaną z takich piosenek jak „Beatlemania story”, „Nie wrócą te lata” czy „Odpływają kawiarenki”.

Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 w Srebrnej Górze. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku-Oliwie, a następnie studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Brała udział w wielu konkursach muzycznych, m.in. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu czy Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Debiutowała w 1968 roku na festiwalu w Sopocie z piosenką „Gondolierzy znad Wisły”.

Międzynarodowa kariera

Przez kilka lat przebywała na stypendium w Paryżu. Koncertowała tam u boku takich gwiazd jak: Mireille Mathieu, Charles Aznavour, Michael Legrand czy zespół ABBA. Współpracowała też z polskimi wykonawcami. Wśród nich byli m.in.: Budka Suflera i Czerwone Gitary. Bardzo często występowała za granicą. Można ją było zobaczyć w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, RFN, NRD czy Czechosłowacji.

Aktorstwo

Swoich sił próbowała również w aktorstwie. Wystąpiła w filmie „Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka” u boku serialowego Stefana Karwowskiego. Zaśpiewała również piosenkę tytułową. Kilka lat później zagrała w Teatrze Polskim w Waszyngtonie w sztuce Mrożka „Piękny widok”.

Przeboje Ireny Jarockiej

Jej ostatnia płyta z premierowymi piosenkami pt. „Małe rzeczy” ukazała się w 2008 roku. Dwa lata później wydała kompilację ze starymi przebojami w nowych aranżacjach, a także świąteczny album „Ponieważ znów są Święta”. Nagrała też duet z Michaelem Boltonem pt. „Break Free”. Posłuchajcie tego nagrania.

Jednak fani artystki najbardziej kochają jej nieco starsze przeboje. Które z nich lubicie najbardziej?

Gondolierzy znad Wisły

To pierwszy wielki przebój Ireny Jarockiej. Utwór został najlepszą radiową piosenką 1968 roku. Słowa napisał Krzysztof Dzikowski, a muzykę - Seweryn Krajewski.

Beatlemania story

Piosenka powstała w 1986 roku. Autorem tekstu tego utworu jest Janusz Kondratowicz, a muzykę skomponował Jarosław Kukulski.

Motylem jestem

Singiel z 1974 roku. Słowa tej piosenki napisał Andrzej Tylczyński, a muzykę - Andrzej Korzyński.

Wymyśliłam Cię

Ten utwór pochodzi z 1972 roku. Skomponował go Marian Zacharewicz, a tekst napisał Jan Zalewski.

Odpływają kawiarenki

To jeden z najbardziej znanych przebojów Ireny Jarockiej. Piosenka powstała w 1975 roku. Muzykę do słów Jerzego Kleyny napisał Wojciech Trzciński.

Nie wrócą te lata

Singiel skomponował Leszek Bogdanowicz, a tekst napisał Janusz Kondratowicz. Utwór pochodzi z 1974 roku.

Irena Jarocka zmarła po ciężkiej chorobie 21 stycznia 2012 roku w Warszawie. 

fot. ons.pl 

Jej pogrzeb odbył się 27 stycznia 2012 roku w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach.

Więcej: