Iggy Pop uczcił pamięć Davida Bowiego

Iggy Pop uczcił pamięć Davida Bowiego ons.pl

Wokalista postanowił złożyć muzyczny hołd swojemu przyjacielowi. Na jednej z imprez zaśpiewał dwie jego piosenki. Jak mu poszło?

Śmierć Davida Bowiego wstrząsnęła całym muzycznym światem. Wielu artystów wyrażało w mediach społecznościowych swój żal i smutek. Również przyjaciel muzyka - Iggy Pop napisał wtedy: 

"

Przyjaźń z Davidem była dla mnie jak światło. Nigdy nie spotkałem tak wspaniałej osoby. Był najlepszy. "

Wokalista postanowił uczcić pamięć zmarłego kolegi w czasie koncertu charytatywnego Tibet House Benefit, który odbył się w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Pop zaśpiewał utwór „The Jean Genie”, który ukazał się w 1972 roku na płycie „Aladdin Sane”. Był to jeden z najpopularniejszych singli w repertuarze Bowiego. Posłuchajcie, jak brzmi w wykonaniu Iggy’ego Popa oraz muzyków z zespołu Patti Smith.

Artysta zdecydował, że wykona też piosenkę „Tonight”, którą napisał wraz z Bowiem w 1977 roku. Utwór trafił na album Popa zatytułowany „Lust for Life”, a w 1984 roku na krążek Davida pt. „Tonight”. Zaśpiewał go wtedy wraz z Tiną Turner. W czasie nowojorskiego koncertu Iggy wystąpił w duecie z Sharon Jones. 

"

To kolejna piosenka, którą miałem szczęście nagrać jako pierwszy, ale przy odrobinie jego pomocy i dzięki jego wskazówkom. Zaśpiewał ją potem sam z Tiną Turner. To wspaniała, elegancka piosenka z pozornie prostym tekstem. Myślę, że są to odpowiednie słowa na ten wieczór - powiedział Pop. "

W czasie koncertu wystąpili także Philip Glass, FKA Twigs, Sharon Jones i Basia Bulat.

Iggy Pop o swojej przyjaźni z Davidem Bowie opowiedział także w magazynie „Rolling Stone”. 

"

Bardzo wiele się od niego nauczyłem. To on jako pierwszy pokazał mi muzykę The Ramones, Kraftwerk i Toma Waitsa. Miał też pewną dyscyplinę. Jeśli zobaczył coś w innym artyście, podziwiał go. Jeśli ktoś nie chciał rozwinąć jakiegoś pomysłu, on nie miał problemu, żeby powiedzieć: „Jeżeli nie chcesz tego robić, zrobię to ja. Zrobię to, co powinieneś zrobić ty”. I to było bardzo ważne - wyznał.  "

Nie tylko Iggy Pop oddał hołd zmarłemu 10 stycznia 2016 roku muzykowi. W czasie rozdania nagród Grammy 2016 specjalny występ przygotowała Lady Gaga. Zaśpiewała jego największe przeboje: „Space Oddity”, „Fashion”, „Let’s Dance”, „Rebel Rebel” i „Heroes”. W tym czasie kilkukrotnie się przebierała i za każdym razem upodabniała się do Davida Bowie. Jej występ nie spodobał się synowi artysty - Duncanowi Jonesowi. W czasie jednego z koncertów pamięć zmarłego wokalisty uczciła też Madonna, która wykonała utwór „Rebel Rebel”.

Podoba Wam się występ Iggy’ego Popa?

Więcej: