Gwiazdy muzyki uczciły pamięć ofiar zamachów w Paryżu

Gwiazdy muzyki uczciły pamięć ofiar zamachów w Paryżu FRANCK FIFE/AFP/EAST NEWS

13 listopada 2015 roku doszło do serii zamachów terrorystycznych w Paryżu. Jednym z miejsc, które zostało zaatakowane, była sala koncertowa klubu Bataclan. Wielu muzyków odniosło się do tego tragicznego wydarzenia.

Zespół U2 14 i 15 listopada 2015 roku miał wystąpić w stolicy Francji. Jednak z powodu zamachów oba koncerty zostały odwołane, o czym grupa poinformowała na swojej oficjalnej stronie internetowej.

"

Z uwagi na stan wyjątkowy wprowadzony na terenie całej Francji koncerty U2 w Paryżu zaplanowane na 14 i 15 listopada zostają odwołane. Zespół wraz z firmą Live Nation i telewizją HBO, która miała transmitować sobotni występ, zapewniają, że wystąpią w stolicy Francji w bardziej odpowiednim czasie. "

Grupa zapewniła też, że jest myślami z ofiarami zamachów.

"

Patrzyliśmy z niedowierzaniem na rozwój wydarzeń w Paryżu. Nasze myśli kierujemy w stronę ofiar i ich rodzin. "

W specjalnym wywiadzie dla irlandzkiej telewizji RTÉ lider grupy U2 - Bono - stwierdził, że był to również atak na muzykę.

"

Jeśli się nad tym zastanowić, większość ofiar stanowili fani muzyki. To jest pierwszy bezpośredni atak na muzykę od czasu rozpoczęcia tak zwanej wojny z terroryzmem. To jest bardzo smutne. To są nasi ludzie… To zabójstwo z zimną krwią, o którym nie mogę przestać myśleć - powiedział.  "

Minuta ciszy na koncercie Madonny

W czasie koncertu w Sztokholmie (14 listopada) do tragicznych wydarzeń odniosła się także Madonna. Wokalistka ujawniła, że była skłonna odwołać swój występ. Wykonanie utworu „Like A Prayer” poprzedziła 6-minutowa przemowa na temat zamachów w Paryżu. 

"

To nie dawało mi spokoju przez cały dzień. Bardzo trudno mi się teraz występuje, bo czuję się rozdarta. Dlaczego tańczę i się bawię, podczas gdy ludzie płaczą z powodu straty bliskich osób? - mówiła.  "

Artystka dodała, że terroryści chcą wszystkich zastraszyć i nie można im na to pozwolić. 

"

W jedności jest siła i wierzę, że dużo chaosu, ból, bezsensowna przemoc i terroryzm, które zdarzają się na świecie, nie tylko w Paryżu, przegrają z dobrem. Jesteśmy tutaj, żeby to udowodnić (…). Tylko miłość może zmienić świat. Ale bardzo trudno jest kochać bezwarunkowo i trudno kochać coś, czego nie rozumiemy albo coś, co jest różne od nas. Ale musimy. Inaczej to się wciąż będzie powtarzać - zakończyła.  "

Piosenkarka uczciła pamięć ofiar minutą ciszy.

Imagine na ulicach Paryża 

Dzień po zamachu (14 listopada) niedaleko klubu muzycznego Bataclan, w którym doszło do zamachu, pewien artysta zagrał na fortepianie „Imagine” Johna Lennona. Jego występ oglądał tłum zgromadzony na ulicy. Tekst piosenki opowiada o świecie bez granic, bez przemocy i podziałów religijnych czy narodowych.

"

To utwór antyreligijny, antynacjonalistyczny, antykapitalistyczny i skierowany przeciwko konwencjom - mówił o kompozycji Lennon. "

W zamachach w Paryżu zginęło co najmniej 129 osób.

Więcej: