Grace Jones świętuje urodziny

Grace Jones świętuje urodziny ons.pl

Artystka urodziła się 19 maja 1948 roku w Spanish Town na Jamajce. Jest wokalistką, kompozytorką, supermodelką i aktorką. Czego jeszcze o niej nie wiecie?

Grace Jones na początku mieszkała na Jamajce, ale potem jej rodzina przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Rodzice postanowili zostawić ją pod opieką babci i jej nowego męża. Artystka wielokrotnie podkreślała potem, że nienawidziła go, a on często bił ją i jej rodzeństwo. Jako mała dziewczynka była bardzo nieśmiała. Miała tylko jedną przyjaciółkę, a dzieci w szkole często jej dokuczały z powodu jej wątłej budowy ciała. Jones interesowała się teatrem. Przez jakiś czas mieszkała z hippisami i eksperymentowała z różnymi narkotykami. 

"

Branie LSD było bardzo ważną częścią mojego rozwoju emocjonalnego. Tego typu ćwiczenie mentalne było dla mnie bardzo dobre - powiedziała później. "

Kiedy miała 18 lat, postanowiła przenieść się do Nowego Jorku, a w 1970 roku wyprowadziła się do Paryża.

Jones modelką

We Francji zajęła się modelingiem. Wiele osób zachwycało się jej wizerunkiem - była ciemnoskóra i miała całkowicie ogoloną głowę. Zatrudniali ją tacy projektanci jak Yves St. Laurent, Claude Montana czy Kenzo Takada. Jej zdjęcia pojawiały się na okładkach takich prestiżowych magazynów jak „Elle”, „Vogue” czy „Stern”, a zdjęcia robili jej światowej sławy fotografowie: Helmut Newton, Guy Bourdin, Hans Feure. 

Jones wokalistką

W latach 70. podpisała kontrakt z wytwórnią fonograficzną Island Records. Jej debiutancki album „Portfolio” ukazał się w 1977 roku. Zawierał cover przeboju „La Vie en rose”.

Na początku lat 80. postanowiła, że nie będzie już nagrywać utworów w stylu disco. W 1981 roku wydała płytę „Nightclubbing” z przebojem „I've Seen That Face Before (Libertango)”. Singiel opowiada o ciemnej stronie nocnego życia w Paryżu. Tekst napisała sama Grace Jones i zawarła w nim słowa w języku francuskim. Kompozycję można usłyszeć w filmie „Frantic” Romana Polańskiego. 

Jones aktorką

Grace Jones po raz pierwszy zagrała w filmie „Gordon's War” w 1973 roku. 11 lat później wcieliła się w rolę Zuli w produkcji „Conan Niszczyciel”, a w 1984 roku wystąpiła w filmie o przygodach Jamesa Bonda pt. „Zabójczy widok” („A View to a Kill”). Za swoje role była nominowana do nagrody Saturn Awards.

Jones inspiracją

Wiele artystek otwarcie przyznaje, że wzoruje się na wizerunku Grace Jones. Wśród nich są m.in.:  Annie Lennox, Lady Gaga, Rihanna czy Lorde. 

Życzymy jej wszystkiego najlepszego! 

Więcej: