Gitara Prince’a i kosmyk włosów Davida Bowie sprzedane na aukcji

Gitara Prince’a i kosmyk włosów Davida Bowie sprzedane na aukcji ons.pl

Pamiątki związane ze słynnymi artystami cieszą się niemalejącą popularnością. Za ile kupiono rzeczy należące do Prince’a i Davida Bowie?

Licytacja odbyła się 25 czerwca 2016 roku w Beverly Hills. Zorganizował ją dom aukcyjny Heritage Auctions. Wystawiono na niej słynną żółtą gitarę Prince’a, która została zrobiona specjalnie na jego zamówienie. Muzyk zarejestrował na niej takie przeboje jak „Cream” czy „Gett Off”. Część gitary została złamana we Francji w 1994 roku, ale później ją naprawiono. Do tej pory była ona w posiadaniu Richarda Leece. Mężczyzna wyznał, że nigdy nie nauczył się grać na instrumencie, więc właściwie od lat był nieużywany. 

Gitarę kupił właściciel zespołu futbolu amerykańskiego Indianapolis Colts. Zapłacił za nią 137 500 dolarów, czyli ponad pół miliona złotych. Był to ulubiony instrument Prince’a.

Na tej samej licytacji sprzedano kosmyk włosów Davida Bowie. W 1983 roku obcięła go Wendy Farrier, która pracowała w Madame Tussauds w Londynie. Kobieta przygotowywała wtedy figurę woskową artysty.

"

David Bowie zmarł i jego fani byli w wielkim szoku. Teraz poszukują wszystkich pamiątek z nim związanych. Kobieta, od której otrzymaliśmy kosmyk, robiła peruki i to ona została specjalnie wybrana, żeby zająć się jego włosami. Jest bardzo wiarygodna, dlatego wiemy, że ten pukiel na pewno należał do niego. Właściwie to fragment jego DNA - mówili pracownicy Heritage Auctions. "

Pukiel kupiono za 18 750 dolarów, czyli ponad 75,5 tysiąca złotych. Dużo? Paul Fraser - kolekcjoner pamiątek z Wielkiej Brytanii - za najdłuższy zachowany kosmyk włosów Johna Lennona zapłacił 35 tysięcy dolarów, czyli ok. 140 tysięcy złotych.

David Bowie zmarł 10 stycznia 2016 roku po 18-miesięcznej walce z nowotworem. Jego odejście poruszyło całe muzyczne środowisko. Wielu artystów zdecydowało się upamiętnić artystę. Hołd oddała mu m.in. Lady Gaga w czasie ceremonii rozdania nagród Grammy. Z kolei Prince zmarł 21 kwietnia 2016 roku. Przyczyną śmierci było przedawkowanie opioidów.

Zapłacilibyście aż tyle za pamiątki Prince’a i Davida Bowie?

Więcej: