Gitara Johna Lennona i fortepian Elvisa Presleya na aukcji

Gitara Johna Lennona i fortepian Elvisa Presleya na aukcji EuroPics/EAST NEWS

Na aukcję Julien's Live trafiło wiele cennych muzycznych pamiątek. Wylicytować będzie można m.in. przedmioty należące do członków grupy The Beatles czy Elvisa Presleya. 

Wśród przedmiotów, które znajdą się na aukcji Julien's Live, jest nakładka na bęben, na którym Ringo Starr zagrał w czasie debiutu Beatlesów w programie „The Ed Sullivan Show”. Był to pierwszy występ grupy przed amerykańską publicznością.

Cena wywoławcza przedmiotu to 400 tysięcy dolarów. Organizatorzy szacują, że zostanie sprzedany za kwotę od 800 tys. do 1 miliona dolarów.

Na aukcji pojawi się też gitara Johna Lennona Gibson J-160E, której muzyk użył do nagrania takich przebojów jak „Love Me Do” i „Please Please Me”. Instrument przez wiele lat był zaginiony. Przedmiot został odnaleziony w 1967 roku w sklepie muzycznym w San Diego, jednak jego nabywca nie miał pojęcia, że należał do Lennona. 

"

Jej znaczenie w historii Beatlesów jest nieocenione. Ta gitara jest ściśle związana z początkiem kariery The Beatles. To jest najcenniejsza i najbardziej znacząca gitara Johna Lennona, która pojawi się na aukcji. "

Cena wywoławcza gitary wynosi 300 tysięcy dolarów.

Z kolei fani Elvisa Presleya mogą kupić złoty fortepian swojego idola. Instrument pokryty jest 24-karatowym złotem. Muzyk grywał na nim w swoim domu w Memfis. Wokalista kupił przedmiot w 1955 roku dla swojej matki. Jego cena wywoławcza to 250 tysięcy dolarów. Szacuje się, że zostanie kupiony za 500 tys.-750 tys. dolarów.

Na aukcji pojawią się też pamiątki związane z Kurtem Cobainem,  Stevenem Tylerem czy Michaelem Jacksonem. Licytacja potrwa do 7 listopada.

Zainteresowanie tego typu przedmiotami ciągle rośnie. Niedawno na aukcji pojawiła się petycja podpisana przez Beatlesów, a we wrześniu 2015 roku na londyńskiej aukcji Sotheby's Rock and Pop został sprzedany pierwszy kontrakt zespołu podpisany z menadżerem Brianem Epsteinem. Dokument wylicytowano za 365 tys. funtów, czyli ponad 2 miliony złotych.

Jakie pamiątki kupilibyście najchętniej?

Więcej: