Fryderyki 2016: Zbigniew Wodecki z dwiema statuetkami [GALERIA]

Fryderyki 2016: Zbigniew Wodecki z dwiema statuetkami [GALERIA] ons.pl

W środę 21 kwietnia 2016 roku w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się gala rozdania Fryderyków - nagród Akademii Fonograficznej. Wśród laureatów był m.in. Zbigniew Wodecki.

W tym roku Fryderyki zostały wręczone w 8 kategoriach muzyki rozrywkowej, 8 kategoriach muzyki poważnej i 3 kategoriach jazzowych. Aż dwie statuetki otrzymał Zbigniew Wodecki. Muzyk zwyciężył w kategorii „Album Roku Pop”, w której zdobył nagrodę za płytę „1976: A Space Oddysey”. Obok niego nominowani byli również: Dawid Podsiadło („Annoyance And Dissappointment”), Kortez („Bumerang”), Zakopower („Drugie pół”) oraz Stanisława Celińska („Atramentowa”). 

Zbigniew Wodecki with MITCH&MITCH Orchestra and Choir otrzymał też Fryderyka w kategorii „Utwór Roku” za piosenkę „Rzuć to wszystko, co złe”. Statuetkę wręczył mu francuski kompozytor Jean-Michel Jarre, który był gościem specjalnym środowej gali. 

Tego wieczoru uhonorowana została także Kora. Artystka otrzymała Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii muzyka rozrywkowa. 

"

To dla mnie stresująca sytuacja, bo jestem słabawa. A jak słyszę te komplementy, to słabnę. Mało śpię - po co spać, jak kiedyś wszyscy będziemy spać na zawsze. Mało śpię, dużo myślę, zajmuję się zwierzętami. Głównie ze zwierzętami rozmawiam (…). Jestem genialnym odbiorcą kultury. Uważam, że takich ludzi jak ja jest za mało (…). Mam jedną cechę, która mnie wyróżnia - jestem patriotką i kocham Polaków, którzy osiągają sukcesy. Nie ma we mnie zawiści czy zazdrości. Jak Polak coś więcej potrafi, wysili się, pokaże się w świecie to dla mnie jest to powód do dumy; kultura jest tym, co jest nas w stanie wywyższyć. To nas żywi i bez tego człowieka nie ma. Człowiek, który nie korzysta z kultury to jest szkodnik i nie ma prawa żyć - powiedziała wokalistka. "

Zobaczcie galerię zdjęć z tego wydarzenia.

W kategorii muzyka jazzowa Złotego Fryderyka otrzymał Michał Urbaniak, a muzyka poważna - Bernard Ładysz. Do tej pory tę nagrodę specjalną zdobyli m.in.: Irena Santor, Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Marek Jackowski, Czesław Niemen czy Jerzy Połomski.

Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk wręczane są od 1995 roku. Są to wyróżnienia przyznawane przez muzyków, autorów, producentów, kompozytorów i dziennikarzy zrzeszonych w Akademii. Obecnie liczy ona ponad 1300 członków.

Więcej: