Freddie Mercury uhonorowany w Londynie tuż przed rocznicą urodzin

Freddie Mercury uhonorowany w Londynie tuż przed rocznicą urodzin RICHARD YOUNG - Rex Features_EAST NEWS

70. urodziny Freddiego Mercury'ego przypadają 5 września. Na kilka dni przed rocznicą Londyn uhonorował wokalistę Queen, odznaczając jego dom niebieską tablicą, symbolizującą brytyjskie dziedzictwo.

Ekstrawagancki wokalista, który zmarł w 1991 roku w wieku 45 lat, mieszkał w odznaczonym domu jako nastolatek. Mieszając tam poznawał zachodni świat, ukończył technikum Isleworth School, a potem zaczął studiować grafikę. Już będąc na studiach, kiedy pracował w sklepie z używaną odzieżą, poznał Rogera Taylora, z którym pracował. Tak rozpoczęła się historia wielkiego wokalisty i wielkiego zespołu.

Władze Londynu postanowiły - tuż przed 70. rocznicą urodzin Freddiego - odznaczyć jego pierwszy londyński dom specjalną niebieską tablicą - symbolem, który mówi, że w tym domu mieszkała sławna osoba. Na ścianie budynku w dzielnicy Feltham zawisła tablica z imieniem i nazwiskiem wokalisty oraz informacjami o tym, kim był. Niebieski znak English Heritage ustanowiony został 150 lat temu, a obecnie jest nim wyróżnionych już ponad 900 domów. Na zaszczytnej liście są m.in. domy ludzi takich jak Sir Arthur Conan Doyle - twórca postaci Sherlocka Holmesa, Ian Fleming, John Lennon, Daniel Defoe, Mahatma Ghandi czy Van Gogh. Teraz do tego grona dołączył także Mercury.

Tabliczkę odsłoniła siostra Freddiego - Kashmira Cooke. "Mama i ja jesteśmy bardzo dumne i szczęśliwe, że English Heritage postanowiło uhonorować Freddiego niebieską tabliczką, dzięki której będzie pośród wielkich już na zawsze" - powiedziała Cooke.

Wszystko odbyło się podczas wyjątkowej ceremonii, która zorganizowana została w czwartek 1 września. Obecny był na niej m.in. Brian May. Członek Queen wspominał dawne lata. Wyznał, że spędzali tu z Freddiem całe dnie słuchając Jimiego Hendrixa. Przypomniał też zaskakujące słowa Mercurego, które - co dziś już wiemy - się spełniły:

"

Nie będę gwiazdą rocka. Będę legendą. "

Dziś Freddie Mercury miałby 70 lat.

Więcej: