Eric Clapton świętuje urodziny

Eric Clapton świętuje urodziny ons.pl

Muzyk urodził się 30 marca 1945 roku. Jest gitarzystą i kompozytorem, a jeden z jego największych przebojów to utwór „Layla”. Poznajcie kilka ciekawostek na jego temat.

Eric Clapton uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych gitarzystów na świecie. W rankingu magazynu „Rolling Stone” na „100 Najlepszych Gitarzystów Wszech Czasów” trafił na 2. miejsce. Czego jeszcze o nim nie wiecie?

Clapton witrażystą?

W 1961 roku po opuszczeniu Hollyfield School, Clapton rozpoczął studia na Kingston College of Art. Miał zostać witrażystą. Ostatecznie został jednak wyrzucony ze szkoły, ponieważ nie przykładał się do zajęć. Dużo bardziej koncentrował się na swojej muzycznej karierze.

Slowhand

Tak właśnie brzmi przezwisko Claptona. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ono „wolną rękę”. Może to dziwić, ponieważ muzyk znany jest z tego, że potrafi grać na gitarze bardzo szybko. Pseudonim wymyślił menedżer zespołu The Yardbirds - Giorgio Gomelsky - w 1964 roku. Podobno za każdym razem, kiedy w czasie koncertu Erikowi pękała struna, nie schodził ze sceny, lecz wymieniał ją na oczach publiczności. W tym czasie widownia powoli i rytmicznie klaskała. 

Beatlemania była dla niego śmieszna

W swojej autobiografii stwierdził, że Beatlemania była „wstrętna”.

"

To pokazywało, że ludzie zachowują się jak owce i że są gotowi, żeby nadać gitarzystom status boga - napisał. "

Clapton nienawidził wręcz tego, że Beatlesi byli wszędzie uwielbiani, a wielu prawdziwych artystów nigdy nie zdobyło sławy lub umarło w zapomnieniu.

Kochał żonę George’a Harrisona

Harrison przyjaźnił się z Claptonem. Żoną George’a była wtedy Pattie Boyd. Clapton szaleńczo się w niej zakochał. Wtedy Harrison stwierdził:

"

Wolę, żeby była z nim niż z jakimś palantem. "

Clapton napisał dla niej piosenkę „Layla”, która stała się wielkim przebojem. Co ciekawe, muzycy mimo wszystko nadal się przyjaźnili.

Kolekcjonuje Ferrari

To właśnie jego ulubiony model samochodu. 

"

Uwielbiam brzmienie Ferrari. Silniki tych samochodów dostarczają wspaniałą muzykę - stwierdził. "

Trudno powiedzieć, ile modeli ma w swojej kolekcji. Wiadomo na pewno, że jest ona warta krocie.

Trzy razy w Rock and Roll Hall of Fame

Jest jedynym artystą, który trzykrotnie został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Uhonorowano go jako członka zespołów The Yardbirds i Cream, a także jako artystę solowego.

Założył ośrodek leczenia uzależnień

Przez kilka lat Clapton sam zmagał się z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Kiedy udało mu się wyleczyć, postanowił pomóc innym, dlatego założył klinikę Crossroads Centre na wyspie Antigua położonej na Karaibach.

Planeta Claptona

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda nazwali jedną z asteroid na cześć muzyka. Planeta Claptona zlokalizowana jest między Marsem a Jowiszem.

Życzymy mu wszystkiego najlepszego! 

Więcej: