Don Henley z The Eagles świętuje urodziny

Don Henley z The Eagles świętuje urodziny EVERETT COLLECTION/EAST NEWS

Muzyk urodził się 22 lipca 1947 roku w Gilmer w Stanach Zjednoczonych. Znany jest przede wszystkim z występów z zespołem The Eagles, ale z powodzeniem prowadzi też karierę solową. Czego jeszcze o nim nie wiecie?

Donald Hugh "Don" Henley to wokalista, kompozytor, perkusista i producent. Jest współzałożycielem grupy The Eagles, z którą występował w latach 1971-80 oraz 1994–2016. To on śpiewa takie piosenki jak „Hotel California”, „Witchy Woman”, „Desperado”, „Best of My Love” czy „One of These Nights”. Jego debiutancki album „I Can't Stand Still” ukazał się w 1982 roku. W 2008 roku został sklasyfikowany na 87. miejscu rankingu najlepszych wokalistów wszech czasów według magazynu „Billboard”. Poznajcie kilka ciekawostek na jego temat.

Muzyka country

Henley nie ukrywał, że zawsze lubił ten gatunek muzyki. Często gościnnie występował z takimi artystami jak Kenny Rogers, Reba McEntire, Randy Travis i Brad Paisley. Aż w końcu postanowił, że sam nagra płytę z muzyką country. Krążek „Cass County” ukazał się we wrześniu 2015 roku.

Fleetwood Mac

Henley i Stevie Nicks z zespołu Fleetwood Mac spotykali się w latach 70. Piosenkarka zaszła w ciążę i w czasie przerwy w trasie koncertowej postanowiła ją usunąć. Aby opisać smutek po stracie dziecka, napisała piosenkę pt. „Sara”. 

Problemy ze zdrowiem

Ze względu na to, że przez wiele lat Henley jednocześnie grał na perkusji i śpiewał, pojawiły się u niego problemy z kręgosłupem. 

Występ z Guns N’ Roses

Axl Rose gościnnie zaśpiewał z Henleyem w utworze „I Will Not Go Quietly”. Don postanowił się mu odwdzięczyć. Kiedy w 1989 roku Steven Adler nie mógł wystąpić na rozdaniu American Music Awards, zastąpił go właśnie perkusista The Eagles. Wraz z Guns N’ Roses wykonał piosenkę „Patience”.

Uwielbia Ringo Starra

Henley wielokrotnie podkreślał, że jego idolem jest Ringo Starr. Bardzo podoba mu się podejście byłego Beatlesa - „mniej znaczy więcej”. Wpływ na jego muzykę mieli również Levon Helm i Ginger Baker.

Sukcesy

Wraz z zespołem The Eagles sprzedał ponad 150 milionów egzemplarzy płyt i zdobył sześć nagród Grammy. W 1998 roku grupa została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. 

Życzymy wszystkiego najlepszego!

Więcej: