Demo Beatlesów znalezione po 52 latach

Demo Beatlesów znalezione po 52 latach ons.pl

Niemożliwe? A jednak! Krewny Cilli Black odnalazł krążek, który przez wiele lat uważany był za zaginiony. Teraz płyta trafi na aukcję.

W 1964 roku Paul McCartney i John Lennon napisali dla Cilli Black piosenkę „It's for You”. Utwór trafił na 7. miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. McCartney postanowił nagrać własną wersję tej kompozycji i chciał, żeby Black jej wysłuchała. Krążek został dostarczony do  London Palladium, gdzie w tamtym czasie występowała wokalistka, jednak od tamtej pory nie wiadomo było, gdzie znajduje się płyta. Podejrzewano, że została zgubiona lub po prostu zniszczona. 

Dysk został odnaleziony przez krewnego piosenkarki, który myślał, że jest to kolejna wersja utworu „It's for You” nagrana przez Black. Postanowił zanieść krążek do sklepu The Beatles Shop w Liverpoolu i wycenić jego wartość. Właściciel firmy - Stephen Bailey - postanowił przesłuchać płytę. 

"

Dotarliśmy do ostatniego utworu i jak tylko go usłyszałem, pomyślałem: „O, mój Boże, to nie jest Cilla Black, to Paul McCartney!”. Dosłownie trząsłem się z podekscytowania i zaniemówiłem. Zdałem sobie sprawę, że jest to długo zaginione demo zespołu The Beatles z 1964 roku i że jestem jedną z nielicznych osób, które mogły posłuchać tego utworu od ponad 50 lat! - powiedział Bailey.

"

Według niego stan krążka jest dobry i ma on dużą wartość zwłaszcza dla kolekcjonerów.

"

Poza kilkoma trzaskami, jakość jest naprawdę dobra. To wspaniałe nagranie. Radzę wszystkim fanom Beatlesów, żeby przeszukali swoje szuflady, strychy i inne miejsca, w których wiele lat temu mogli schować pamiątki związane z tym zespołem i po prostu o nich zapomnieli. Nigdy nie wiadomo, co możecie odnaleźć i ile to jest warte - stwierdził. "

Dysk będzie można kupić 27 sierpnia 2016 roku na aukcji zorganizowanej przez Liverpool Institute for Performing Arts. Jego wartość szacowana jest na 15-20 tysięcy funtów, czyli ok. 80-100 tysięcy złotych.

Pamiątki związane z zespołem The Beatles cieszą się dużym zainteresowaniem. Koszula poplamioną krwią Johna Lennona została sprzedana za 31 tysięcy funtów, czyli ponad 160 tysięcy złotych. W lutym na jednej z licytacji sprzedano najdłuższy zachowany kosmyk włosów Johna Lennona. Został ścięty we wrześniu 1966 roku w czasie kręcenia filmu „How I Won the War”. Kupił go Paul Fraser - kolekcjoner pamiątek z Wielkiej Brytanii. Mężczyzna wydał na niego 35 tysięcy dolarów, czyli ok. 140 tysięcy złotych. Z kolei w listopadzie 2015 roku na aukcji organizowanej przez dom aukcyjny Julien’s kupiono gitarę Johna Lennona za 2,4 mln dolarów. 

Więcej: