Debbie Harry z zespołu Blondie świętuje urodziny

Debbie Harry z zespołu Blondie świętuje urodziny ons.pl

Wokalistka urodziła się 1 lipca 1945 roku w Miami w Stanach Zjednoczonych. Z tej okazji przypominamy największe przeboje, jakie nagrała z grupą Blondie.

Deborah Ann Harry jest nie tylko wokalistką i kompozytorką, ale też aktorką. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła po przeprowadzce do Nowego Jorku w latach 60. Zanim jednak zdobyła popularność, była sekretarką w radiu BBC, kelnerką, tancerką go-go, a nawet króliczkiem Playboya. W 1968 roku wraz z zespołem The Wind in the Willows wydała debiutancki album. Następnie dołączyła do grupy Stilettoes. W 1974 roku wraz ze swoim chłopakiem Chrisem Steinem założyła kapelę o nazwie Blondie. Tak właśnie zwracało się do niej wielu mężczyzn po tym, jak zafarbowała swoje włosy na blond. Muzycy bardzo często występowali w słynnym nowojorskim klubie CBGB. Zdobyli popularność nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też w Australii i Europie. Jakie są najbardziej znane utwory Blondie?

Heart of Glass

Piosenkę skomponowali Debbie Harry i Chris Stein. Utwór trafił na trzeci studyjny album zespołu pt. „Parallel Lines”. Krążek ukazał się we wrześniu 1978 roku. Pierwsza wersja singla powstała już w 1974 roku i została zatytułowana „Once I Had a Love”. Ze względu na szybką melodię zespół mówił o tej kompozycji „The Disco Song” („Piosenka Disco”). Teledysk do „Heart Of Glass” wyreżyserował Stanley Dorfman. W klipie widzimy grupę występują w pustym klubie disco. W rankingu magazynu „Rolling Stone” na „500 Największych Przebojów Wszech Czasów” singiel grupy Blondie został sklasyfikowany na 255. pozycji.

One Way or Another

Kompozycja została napisana przez Debbie Harry i Nigela Harrisona. Był to czwarty singiel promujący płytę „Parallel Lines”. Do stworzenia utworu wokalistkę zainspirował jej były chłopak, który nie mógł się pogodzić z ich rozstaniem i przez jakiś czas ją prześladował. Piosenka trafiła na 24. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował ją na 298. pozycji rankingu na „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”.

Call Me

Piosenkę skomponowali Debbie Harry i Giorgio Moroder. Znalazła się ona na płycie ze ścieżką dźwiękową do filmu „Amerykański żigolak”, który trafił na ekrany kin w lutym 1980 roku. Początkowo producent Giorgio Moroder chciał, żeby utwór zaśpiewała wokalistka zespołu Fleetwood Mac - Stevie Nicks. Ostatecznie zdecydował się jednak na współpracę z Debbie Harry. Singiel miał zostać zatytułowany „Man Machine”. W oryginalnej angielskiej wersji wokalistka śpiewa „Call me, my darling” („Zadzwoń do mnie, kochanie”) także po włosku („Amore, chiamami”) i francusku („Appelle-moi, mon chéri”).W 1981 roku zespół Blondie otrzymał za tę kompozycję nominację do nagrody Grammy. 

Atomic

Utwór skomponowali Debbie Harry i Jimmy Destri. Produkcją zajął się Mike Chapman. Singiel trafił na czwarty studyjny album zespołu Blondie pt. „Eat to the Beat”. Krążek cieszył się popularnością zwłaszcza w Wielkiej  Brytanii, gdzie dotarł do 1. miejsca listy najpopularniejszych płyt, a w Stanach Zjednoczonych pokrył się platyną. W teledysku do tej piosenki wystąpiła supermodelka Gia Carangi oraz członkowie zespołu Blondie. Klip wyreżyserował David Mallett.

The Tide Is High

Piosenkę napisał w 1967 roku John Holt. W oryginale wykonała ją jamajska grupa The Paragons. Utwór zyskał popularność głównie na Jamajce, wśród zachodnich Indian i skinheadów w Wielkiej Brytanii. W 1980 roku nową wersję tego utworu postanowił stworzyć zespół Blondie. Był to pierwszy singiel promujący 5. studyjny album grupy pt. „Autoamerican”. Teledysk wyreżyserował i wyprodukował Hart Perry. Przedstawia on zespół czekający na ulicy na wokalistkę Debbie Harry, która jest uwięziona w zatopionym mieszkaniu.

Debbie Harry życzymy wszystkiego najlepszego! 

Więcej: