David Bowie z nową płytą

David Bowie z nową płytą Screen z youtube.com/DavidBowieVEVO

8 stycznia 2016 roku - w dniu 69. urodzin artysty - ukazała się płyta „Blackstar”. Jakie utwory znalazły się na albumie?

David Bowie w wyjątkowy sposób uczcił swoje urodziny. Artysta wydał 28. studyjny album w karierze. 

"

Dlaczego ten człowiek tak się cieszy? Czy to dlatego, że świętuje 69. urodziny, czy dlatego, że wydał swój 28. studyjny album w karierze, który jest wspaniały? Kto wie, ale na pewno chcecie do nas dołączyć i pogratulować mu z obu okazji - czytamy na jego oficjalnym profilu na Facebooku. "

Płyta ★, czyli „Blackstar” zawiera jedynie 7 kompozycji, które trwają ok. 45 minut. Piosenkę tytułową poznaliśmy już w listopadzie. Fragmenty utworu wykorzystano w serialu „The Last Panthers” emitowanym przez telewizję Sky Atlantic. Do singla powstał też teledysk wyreżyserowany przez Johana Rencka.

Na dzień przed premierą płyty ukazał się klip do utworu „Lazarus”. To video również wyreżyserował Renck. Piosenkę można usłyszeć w musicalu o tym samym tytule, którego scenariusz został oparty na filmie „The Man Who Fell To Earth” („Człowiek, który spadł na ziemię”) z 1976 roku. 

Producent i współpracownik Bowiego - Toni Visconti - jeszcze przed premierą zapowiadał, że „Blackstar” to niezwykła płyta. W jednym z wywiadów potwierdził, że na albumie znajdzie się też piosenka „’Tis A Pity She Was A Whore”, której słowa zostały zainspirowane filmem „Mechaniczna pomarańcza”. Przyznał też, że niektóre utwory są inspirowane twórczością rapera Kendricka Lamara.

"

Słuchaliśmy bardzo dużo jego piosenek. Ostatecznie skończyliśmy bez czegoś takiego, ale bardzo podoba nam się fakt, że Kendrick ma otwarty umysł i nie tworzy tylko stricte hip-hopowych kawałków. To jest dokładnie to, co chcieliśmy zrobić. Naszym głównym celem było uniknięcie rock and rolla - powiedział. "

Pierwsze recenzje płyty są bardzo przychylne. Według magazynu „Rolling Stone”:

"

To najlepsze anty-popowe dzieło od lat 70. Ten album prezentuje najbardziej satysfakcjonujący zwrot Bowiego od 1977 roku i bycia legendą glam popu. „Blackstar” jest dziwny, ale to dobrze. "

Z kolei Jim Fusilli napisał w dzienniku „The Wall Street Journal”:

"

Album potwierdza, że David Bowie od wielu lat inspiruje się jazzem. Z pełnymi mocy i erudycji wykonaniami McCaslina i jego zespołu, „Blackstar” jawi się jako płyta warta tego, żeby się nią delektować i jednocześnie ją podziwiać. "

Magazyn „Entertainment Weekly” ogłosił, że „Blackstar” jest już jedną z najlepszych płyt 2016 roku.

Krążek dostępny jest w sprzedaży cyfrowej, na CD i w specjalnej wersji winylowej.

Lista utworów na płycie ★

1. ★

2. 'Tis A Pity She Was A Whore

3. Lazarus

4. Sue (Or In A Season Of Crime)

5. Girl Loves Me

6, Dollar Days

7. I Can't Give Everything Away

A Wy co sądzicie o płycie „Blackstar”?

Więcej: