David Bowie wśród nominowanych do Mercury Prize 2016

David Bowie wśród nominowanych do Mercury Prize 2016 ons.pl

Ogłoszono nominacje do prestiżowej nagrody Mercury Prize. W 2016 roku na statuetkę szansę ma m.in. album „Blackstar”, który David Bowie wydał tuż przed swoją śmiercią.

David Bowie na liście nominowanych do nagrody Mercury Prize. O prestiżową statuetkę walczyć będzie jego album „Blackstar”, który artysta wydał zaledwie na dwa dni przed śmiercią - 8 stycznia 2016 roku.

Na płycie „Blackstar”, która jest już 28. studyjnym wydawnictwem Bowiego, znalazło się siedem utworów. Trzy z nich - „Blackstar”, „Lazarus” oraz „I Can’t Give Everything Away” - zostały wydane jako single. Album zarejestrowany został w nowojorskim studiu The Magic Shop na początku 2015 roku, jednak utwory na płytę skomponowane były znacznie wcześniej. Bowie pracował nad nimi, wiedząc, że nie ma zbyt wiele czasu. W trakcie sesji nagraniowych choroba nowotworowa artysty wkroczyła w ostatnie stadium, o czym nie wiedział prawie nikt, poza nim i jego rodziną. Stojąc w obliczu śmierci, stworzył album całkiem inny od poprzednich, bardzo osobisty. Jeszcze przed premierą krążek „Blackstar” oceniany był jako jeden z lepszych w karierze Bowiego. Choć płyta nie miała wielkich szans na zdobycie szczytów notowań - ze względu na bardzo awangardowy charakter materiału - i tak podbiła listy przebojów i zebrała mnóstwo pozytywnych recenzji. Uznanie zyskały też teledyski, które powstały do singli - m.in. klip do utworu „Lazarus”.

Teraz „Blackstar” walczyć będzie o miano najlepszego albumu 2016 roku w Wielkiej Brytanii i Irlandii, za jaki uważane są płyty, które zdobyły Mercury Prize. Wyróżnienie to, cenione szczególnie przez krytyków muzycznych oraz artystów niekomercyjnych, ustanowione zostało w 1992 jako opozycja do Brit Award, nagrody dla twórców masowych.

Nominacje do Mercury Prize 2016 ogłoszone zostały na ceremonii w Londynie, która odbyła się 4 sierpnia. Od tego momentu przez sześć tygodni (do 12 sierpnia) trwać będzie internetowe głosowanie, w którym udział brać mogą osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii. W ten sposób wyłoniony zostanie jeden z artystów, który trafi do finałowej szóstki. Pozostałą piątkę wybierze jury, które zdecyduje także o tym, kto wygra. Zwycięzca Mercury Prize 2016 ogłoszony zostanie 15 września 2016 podczas uroczystej gali.

Więcej: