David Bowie w teledysku do piosenki „Blackstar”

David Bowie w teledysku do piosenki „Blackstar” Materiały prasowe

Nowy album Davida Bowiego ukaże się w 8 stycznia 2016 roku. Krążek promuje piosenka „Blackstar”. Zobaczcie teledysk do tego utworu.

Reżyserem klipu do „Blackstar” jest Johan Renck. Video trwa prawie 10 minut. Piosenkę otwiera mieszanka dźwięków syntezatorów, bębnów i przetworzonego głosu Bowiego, który śpiewa:

"

„On the day of execution, on the day of execution, lonely women kneel and smile” („W dniu egzekucji, w dniu egzekucji, samotne kobiety klękają i uśmiechają się”) "

W teledysku widzimy kobietę, która podchodzi do leżącego astronauty. Kiedy podnosi jego kask, jej oczom ukazuje się czaszka ozdobiona klejnotami. Sceny przeplatane są ujęciami, w których Bowie przebywa w celi wraz z kilkoma innymi osobami. Na początku twarz artysty osłonięta jest bandażem, a w miejscu oczu ma dwa czarne kamienie. Następnie widzimy go, jak tańczy i tajemniczo się uśmiecha. Jego los jest jednak z góry przesądzony. Jak się skończy ta historia? Zobaczcie teledysk do „Blackstar”!

Fragmenty utworu wykorzystano jako piosenkę tytułową w serialu „The Last Panthers” emitowanego przez telewizję Sky Atlantic. Johan Renck przyznał, że poznał Bowiego dzięki wspólnym znajomym.

"

Kiedy David zadzwonił do mnie po raz pierwszy, zacząłem płakać - wyznał. "

Reżyser rozpoczął pracę nad klipem w lipcu 2015 roku. Sceny kręcone były w Nowym Jorku oraz Bukareszcie. Renck przyznał, że współpraca z muzykiem układała się bardzo dobrze.

"

Jest bardzo ciekawy i otwarty. Od razu by powiedział, gdyby coś mu się nie podobało albo nie chciał czegoś zrobić.  "

Johan nie chciał jednak zdradzić, w jaki sposób należy interpretować teledysk.

"

Myślę, że to zależy od odbiorcy. Każdy może czerpać z tego, co tylko chce. Ja mam pewien pomysł co do tego, o czym to jest, ale nie chciałbym się dzielić moją opinią. Nie chciałbym przez to wpłynąć na innych - stwierdził.  "

Piosenka „Blackstar” promuje 25. studyjny album Bowiego o tym samym tytule, który ukaże się w dniu 69. urodzin artysty - 8 stycznia 2016 roku. Wokalista ujawnił okładkę tego wydawnictwa. 

Album pojawi się w sprzedaży cyfrowej, na CD i w specjalnej wersji winylowej. Według dziennika „The Times” nowa płyta Bowiego będzie najdziwniejsza w jego dorobku i całkowicie zwariowana. Podobno znajdzie się na niej tylko 7 utworów, a całość będzie trwała 45 minut. 

David Bowie obecnie pracuje także nad musicalem „Lazarus”. Scenariusz powstał na podstawie noweli „The Man Who Fell to Earth”. Muzyk zapowiedział jednak, że rezygnuje z koncertowania. Wokalista jest już zmęczony ciągłą pracą. Rok 2015 był dla niego bardzo owocny. Bowie przygotował muzykę do musicalu o SpongBobie, a także wydał 6-płytowy zestaw „Five Years 1969–1973”.

Podoba Wam się nowy teledysk Davida Bowiego?

Więcej: