David Bowie upamiętniony na gali Brit Awards 2016

David Bowie upamiętniony na gali Brit Awards 2016 Richard Young/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Na tegorocznej ceremonii rozdania nagród Brit Awards David Bowie otrzymał pośmiertnie statuetkę za całokształt twórczości. W jego imieniu odebrał ją aktor Gary Oldman.

David Bowie zmarł 10 stycznia 2016 roku po 18-miesięcznej walce z nowotworem. Jego odejście poruszyło całe muzyczne środowisko. Wielu artystów zdecydowało się upamiętnić artystę. Hołd oddała mu m.in. Lady Gaga w czasie ceremonii rozdania nagród Grammy.

Również organizatorzy gali Brit Awards 2016, która odbyła się 24 lutego 2016 roku, pamiętali o zmarłym muzyku. Postanowili przyznać mu pośmiertnie nagrodę The BRITs Icon Award (nagroda dla ikony muzyki).

Statuetkę wręczyła Annie Lennox, która nie ukrywała swojego wzruszenia.

"

Jest to dla mnie niemal niemożliwe, żeby mówić o Davidzie w czasie przeszłym. Wszystko to, co reprezentował jako artysta, zawsze było i będzie obecne. To artystyczny geniusz, który wciąż żyje dzięki swojej muzyce - powiedziała.  "

W imieniu Davida Bowiego nagrodę odebrał jego przyjaciel - Gary Oldman, który opowiedział o ostatnich dniach życia słynnego wokalisty.

"

On był zawsze pozytywny i nigdy nie słyszałem, żeby narzekał. Zmierzył się z chorobą z niezwykłą odwagą, godnością, gracją i zwyczajowym humorem - nawet w tej trudnej sytuacji. Kiedy napisał do mnie, żeby przekazać mi tę smutną wiadomość, dodał: „Dobra wiadomość jest taka, że znów mam kości policzkowe” - wyznał. "

W swojej przemowie aktor opowiedział też o muzyce Davida.

"

W ciągu całej swojej kariery rozwinął i zmienił nasze rozumienie muzyki. Podkreślał oryginalność, eksperymentowanie, poszukiwanie i na swój unikalny sposób przypominał nam również, żeby nigdy nie traktować siebie zbyt poważnie.  "

Następnie na scenie pojawiła się nowozelandzka wokalistka Lorde, która zaśpiewała cover przeboju Davida Bowiego „Life On Mars”. Towarzyszyli jej muzycy, którzy współpracowali ze zmarłym muzykiem. Artyści zagrali też wiązankę utworów „Space Oddity”, „Let’s Dance”, „Ashes To Ashes”, „Rebel Rebel” oraz „Fame”. Zobaczcie ten występ.

Sposób, w jaki artystka uczciła pamięć Davida Bowiego, spodobał się synowi zmarłego wokalisty, który napisał na Twitterze:

"

To było po prostu piękne. Dziękuję Ci. "

Lorde może czuć się wyróżniona, bo Duncan Jones wcześniej skrytykował występ Lady Gagi na tegorocznym rozdaniu nagród Grammy.

Więcej: