Cyndi Lauper świętuje urodziny

Cyndi Lauper świętuje urodziny ons.pl

Wokalistka urodziła się 22 czerwca 1953 roku w Nowym Jorku. Wśród jej największych przebojów są piosenki „Girls Just Want to Have Fun” czy „Time After Time”. Poznajcie kilka ciekawostek na jej temat.

Cyndi Lauper jest nie tylko piosenkarką, ale także kompozytorką, aktorką i aktywistką. Angażuje się w walkę o prawa dla osób ze środowiska LGBT. Uznawana jest za jedną z ikon popkultury. W 2015 roku została wprowadzona do Songwriters Hall of Fame. W całej swojej karierze sprzedała ponad 50 milionów egzemplarzy płyt i 20 milionów singli. Oto kilka ciekawostek na jej temat.

Prawdziwe imię

Wszyscy znają ją jako Cyndi Lauper, ale w rzeczywistości nazywa się Cynthia Ann Stephanie Lauper. Cyndi to zdrobnienie jej imienia. Wprawdzie popularniejszą wersją jest „Cindy”, ale przyjaciółka poradziła jej, że powinna wybrać wersję z „y”. W ten sposób mogła się wyróżnić.

Początki kariery

Kiedy miała 17 lat, uciekła z domu, ponieważ jej ojczym się nad nią znęcał. Chciała studiować sztukę, dlatego wyjechała do Kanady. W latach 70. występowała w różnych zespołach. Najczęściej wykonywała covery przebojów takich grup jak: Bad Company, Jefferson Airplane czy Led Zeppelin. W 1977 roku tak uszkodziła swoje struny głosowe, że lekarze powiedzieli jej, że już nigdy nie będzie mogła śpiewać. Na szczęście odzyskała głos dzięki pomocy trenerki wokalnej Katie Agresty.

Debiutancka płyta

Jej pierwszy solowy album ukazał się w 1983 roku. Został on zatytułowany „She's So Unusual”. Płyta trafiła na 4. miejsce listy najpopularniejszych krążków w Stanach Zjednoczonych. Znalazła się na niej piosenka „Girls Just Want to Have Fun”, którą napisał Robert Hazard. Utwór dotarł do 2. miejsca listy przebojów w USA. Zobaczcie teledysk do tej kompozycji.

Na tym albumie usłyszymy też singiel „Time After Time”. Piosenkę skomponowali Cyndi Lauper i Rob Hyman. Tytuł pochodzi od filmu science fiction z 1979 roku, którego nazwę piosenkarka zobaczyła w programie telewizyjnym. Klip do tej piosenki wyreżyserował Edd Griles. Opowiada on o młodej kobiecie, która zostawia swojego kochanka, ponieważ tęskni za domem i martwi się o swoją matkę. W wideo wystąpili mama, brat oraz chłopak Cyndi Lauper.

Jej kolejna płyta pt. „True Colors” ukazała się we wrześniu 1986 roku. Piosenka tytułowa spędziła dwa tygodnie na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów. Wokalistka otrzymała za nią nominację do nagrody Grammy. Kilka lat później cover tego utworu nagrał Phil Collins. Posłuchajcie obu wersji „True Colors”.

Nagrody 

Cyndi Lauper ma na koncie dwie nagrody Grammy. Pierwszą otrzymała w 1985 roku w kategorii „Najlepszy Nowy Artysta”, a drugą w 2014 za album „Kinky Boots”. W 1995 zdobyła też Emmy za rolę w serialu „Mad About You”, a w 2013 Tony za płytę „Kinky Boots”. Została również wyróżniona American Music Awards, People's Choice Awards i MTV Video Music Award.

Kolorowe włosy

To jedna z jej najbardziej charakterystycznych cech. Farbowała włosy na różne kolory: zielony, czerwony, żółty czy pomarańczowy. Obecnie jej włosy są różowe.

Życzymy jej wszystkiego najlepszego!

Więcej: