Co wiemy o nowej płycie Davida Bowiego?

Co wiemy o nowej płycie Davida Bowiego? Materiały prasowe

Album „Blackstar” ukaże się 8 stycznia 2016 roku. Promuje go piosenka o tym samym tytule. Jaki będzie nowy krążek Davida Bowiego?

Współpracownik Bowiego - Donny McCaslin - w wywiadzie dla magazynu „Uncut” opowiedział o tym, co zainspirowało artystę w czasie tworzenia nowego albumu „Blackstar”.  

"

Byłem zaskoczony tym, jak wiele nowej muzyki i literatury zna David. On ciągle szuka nowych rzeczy do czytania czy słuchania - powiedział. "

Według niego to właśnie nowa muzyka i współcześni artyści mocno wpłynęli na twórczość Bowiego i to, co znajdzie się na jego nowej płycie.

"

Na przykład kiedy rozmawialiśmy o pierwszej piosence, którą nagraliśmy pt. „Somewhere”, David odniósł się do utworu „Alpha And Omega” grupy Boards Of Canada. Rozmawialiśmy też o Death Grips - zespole z Kanady grającym rap. "

Z kolei producent Tony Visconti stwierdził, że album był również inspirowany twórczością rapera Kendricka Lamara.

"

Słuchaliśmy bardzo dużo jego piosenek. Ostatecznie skończyliśmy bez czegoś takiego, ale bardzo podoba nam się fakt, że Kendrick ma otwarty umysł i nie tworzy tylko stricte hip-hopowych kawałków. To jest dokładnie to, co chcieliśmy zrobić. Naszym głównym celem było uniknięcie rock and rolla. "

David Bowie zaprezentował już pierwszy teledysk do tytułowej piosenki „Blackstar”. Video trwa prawie 10 minut. Jego reżyserem jest Johan Renck. McCaslin twierdzi, że artysta wyznał mu, że utwór ten opowiada o ISIS. W tekście jest mowa m.in. o dniu egzekucji, w którym tylko kobiety będą klękać z uśmiechem.

Visconti potwierdził, że na albumie znajdzie się też piosenka „Tis A Pity She Was A Whore”, której słowa zostały zainspirowane filmem „Mechaniczna pomarańcza”. 

Album „Blackstar” ukaże się w dniu 69. urodzin artysty 8 stycznia 2016 roku. Pojawi się on w sprzedaży cyfrowej, na CD i w specjalnej wersji winylowej. Wszystkie utwory mają trwać łącznie 42 minuty. Wydaniu krążka prawdopodobnie nie będzie towarzyszyć trasa koncertowa. Agent artysty poinformował, że raczej nie zobaczymy Bowiego na scenie. 

Czekacie na nową płytę Bowiego?

Więcej: