Cliff Richard świętuje 75. urodziny

Cliff Richard świętuje 75. urodziny ons.pl

14 października 1940 roku w Indiach urodził się Cliff Richard. Jest jednym z najpopularniejszych piosenkarzy w Wielkiej Brytanii. W całej swojej karierze sprzedał ponad 250 milionów singli. 

Cliff Richard właściwie nazywa się Harry Rodger Webb. Nazwisko zmienił w latach 50. na skutek sugestii kolegów. „Cliff” miał symbolizować skałę, natomiast imię przyjął na cześć swojego muzycznego idola Little Richarda. 

Pierwsze sukcesy

Pierwszym singlem Richarda, który odniósł duży sukces, była piosenka „Move It”. John Lennon powiedział, że jest to pierwszy brytyjski utwór, który można zakwalifikować do rocka. 

"

Przed Cliffem i The Shadows nie było w Wielkiej Brytanii nagrań, których warto by słuchać. 

"

Singiel trafił na 2. miejsce brytyjskiej listy przebojów, a wokalistę okrzyknięto brytyjskim Elvisem Presleyem. Na koncertach próbował upodobnić się do niego i naśladował jego ruchy. 

Przeboje Richarda

Jako pierwsza na szczyt listy przebojów w Wielkiej Brytanii w 1959 roku dotarła piosenka „Living Doll”, a zespół, z którym występował artysta zmienił nazwę na The Shadows

Podobne sukcesy odnosił w Stanach Zjednoczonych. W milionach egzemplarzy sprzedały się jego single „Devil Woman” i „We Don't Talk Anymore”. 

W 1968 roku Richard reprezentował Wielką Brytanię na Konkursie Piosenki Eurowizji. Zaśpiewał tam piosenkę „Congratulations”. Jednak o 1 punkt przegrał z reprezentacją Hiszpanii. 

Jedną z najbardziej znanych piosenek wokalisty jest świąteczny utwór „Mistletoe and Wine”. W 1988 roku w Wielkiej Brytanii singiel ten sprzedał się w nakładzie ponad 750 tys. egzemplarzy. 

W 1989 roku ukazał się jego setny singiel pt. „The Best of Me”. Był pierwszym brytyjskim artystą, któremu się to udało.

Cliff Richard aktorem

Richard był również aktorem. Wystąpił w kilkunastu filmach. Można go było zobaczyć m.in. w: „Summer Holiday”, „Finders Keepers”, „Two a Penny” czy „Take Me High”.

22 października 1995 roku otrzymał tytuł szlachecki. Był pierwszą gwiazdą rocka, która dostąpiła tego zaszczytu. 

Kontrowersje

W 2014 roku został oskarżony o napaść na tle seksualnym na chłopca. Do zajścia miało dojść w 1985 roku. Rok później okazało się, że może chodzić o więcej tego typu przestępstw. Niedawno przyjaciel Cliffa Richarda ujawnił, że policja zakończyła jedno ze śledztw, ponieważ nie udało się znaleźć wystarczających dowodów na poparcie oskarżenia skierowanego przeciwko niemu. Policja nie komentuje sprawy. 

"

Nie będziemy informować o postępach w sprawie. Dochodzenie wciąż trwa. "

75. urodziny

Z okazji 75. urodzin Richard wydał album „75 at 75”. Wydawnictwo składa się z 3 płyt CD, na których znalazły się największe przeboje Brytyjczyka.

Wszystkie utwory zostały zremasterowane, a dodatkowo usłyszymy premierowe nagranie zatytułowane „Golden”

W dniu urodzin muzyka odbędzie się specjalny koncert w londyńskim Royal Albert Hall. Richard nie ukrywa, że już nie może się go doczekać.

"

Wiem, że będę pytany o to, jak to jest, kiedy kończy się 75 lat. Mogę powiedzieć tylko tyle, że kiedy skończyłem 50 lat, miałem imprezę urodzinową i kiedy minęła północ, poszedłem spać. A kiedy się obudziłem, nic się nie zmieniło. Myślę, że w dniu 75. urodzin będzie tak samo. Będę tylko myślał o tym, że nic się nie zmieniło, a wieczorem zagram koncert dla ludzi, który na pewno zaśpiewają dla mnie „Sto lat”. Nie sądzę, żebym czuł się inaczej niż dniu 50. urodzin, więc czekam na 85. urodziny.  "

Życzymy mu wszystkiego najlepszego! 

Więcej: