Chaka Khan świętuje urodziny

Chaka Khan świętuje urodziny ons.pl

Wokalistka urodziła się 23 marca 1953 roku. Jednym z jej największych przebojów jest utwór „I'm Every Woman”. Poznajcie kilka ciekawostek na jej temat.

Chaka Khan nazywana jest królową muzyki funk. Karierę rozpoczęła w latach 70. jako wokalistka zespołu Rufus. To nie tylko piosenkarka, ale także aktorka, aktywistka i filantrop. Czego jeszcze o niej nie wiecie?

Prawdziwe imię

Właściwie nazywa się Yvette Marie Stevens. Wychowana była jako katoliczka. W latach 60. przystąpiła do Partii Czarnych Panter. Tam nadano jej nowe imię Chaka Adunne Aduffe Hodarhi Karifi. W 1969 roku odeszła z organizacji i rzuciła szkołę. Przeprowadziła się do Chicago i tam występowała z różnymi lokalnymi zespołami. Na początku lat 70. wyszła za mąż za Hassana Khana i zmieniła swoje sceniczne nazwisko na Chaka Khan.

Początki kariery

W 1973 roku zespół Rufus, do którego ostatecznie dołączyła, wydał swój debiutancki album. Krążek nie zyskał jednak większej popularności. To zmieniło się rok później, kiedy grupie postanowił pomóc sam Stevie Wonder. Utwór „Tell Me Something Good” stał się pierwszym przebojem kapeli, trafił na 3. miejsce amerykańskiej listy przebojów i został wyróżniony nagrodą Grammy.

Największy przebój

W 1978 roku artystka podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Warner Bros. Records. Jej debiutancki solowy album „Chaka” zawierał przebój „I'm Every Woman”. Utwór wyprodukował Arif Mardin, a kompozycją zajęli się Nickolas Ashford i Valerie Simpson. W Stanach Zjednoczonych piosenka trafiła na 21. miejsce listy przebojów, a w Wielkiej Brytanii na 11. pozycję. W teledysku do tej kompozycji widzimy Chakę Khan ubraną w pięć różnych strojów, co ma symbolizować tytułową „każdą kobietę”. Swoją wersję tego utworu nagrała też Whitney Houston.

Dużym sukcesem okazał się także album „I Feel for You” wydany w 1984 roku. Piosenka tytułowa z tego krążka to cover utworu Prince’a. W wersji nagranej przez Chakę na harmonijce zagrał Stevie Wonder. Utwór trafił na 1. miejsce listy przebojów R&B w Stanach Zjednoczonych i przypomniał publiczności o tej niezwykłej artystce. 

Wyróżnienia i nagrody

W całej swojej karierze Khan otrzymała aż 22 nominacje i 10 nagród Grammy. Czterokrotnie była także nominowana do American Music Award. Dwukrotnie nominowano ją do Rock and Roll Hall of Fame. W rankingu telewizji VH1 na „100 Najwspanialszych Kobiet Rock And Rolla” została sklasyfikowana na 17. pozycji.

Prywatne życie

Chaka Khan dwukrotnie wychodziła za mąż. Ma dwoje dzieci - córkę Indirę Milini i syna Damiena Hollanda. Od wielu lat jest weganką.

Życzymy jej wszystkiego najlepszego!

Więcej: