Cat Stevens świętuje urodziny

Cat Stevens świętuje urodziny Willi Schneider/Rex Features/EAST NEWS

Muzyk urodził się 21 lipca 1948 roku w Wielkiej Brytanii. Jednym z jego największych przebojów jest piosenka „Wild World”. Czego jeszcze o nim nie wiecie?

Cat Stevens jest wokalistą, kompozytorem i multiinstrumentalistą. Popularność zdobył w latach 60. Wtedy to ukazał się jego debiutancki album „Matthew and Son”. Jego utwory trafiały na szczyt list przebojów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Przedstawiamy kilka ciekawostek na jego temat.

Nazwisko 

Stevens urodził się jako Steven Demetre Georgiou. Jego ojciec jest Grekiem, a matka Szwedką. Kiedy rozpoczynał przygodę z muzyką, postanowił zmienić nazwisko na Cat Stevens. Uważał, że tak brzmi ono o wiele lepiej, a jego ówczesna dziewczyna mówiła mu, że ma oczy jak kot. Twierdził też, że nie wyobraża sobie, żeby ktokolwiek poszedł do sklepu i poprosił o album Stevena Demetre'a Georgiou. W 1977 roku przeszedł na islam i przybrał imię Yusuf Islam. Tak nazywa się do dziś.

Kariera muzyczna

Kiedy był mały, zainteresował się grą na fortepianie. Później, zainspirowany twórczością zespołu The Beatles, postanowił zająć się gitarą. Już w wieku 15 lat komponował pierwsze piosenki. Następnie występował w pubach i kawiarniach w Londynie. Jego debiutancki album „Matthew and Son” ukazał się w marcu 1967 roku. Kolejną płytę zatytułowaną „New Masters" wydał już w grudniu tego samego roku. Pochodzi z niej przebój „The First Cut Is the Deepest”. 

Jego najpopularniejszym krążkiem jest „Tea for the Tillerman” z listopada 1970 roku. Znalazł się na nim utwór „Wild World”. Piosenka trafiła na 11. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. 

W 1979 roku Stevens wystawił wszystkie swoje gitary na aukcję i porzucił muzykę. Zajmował się działalnością charytatywną i edukacyjną wśród społeczności islamskiej. W 2006 roku wrócił na scenę, a jego ostatni album pt. „Tell 'Em I'm Gone” ukazał się w 2014 roku.

Nagrody

W 2007 roku muzyk otrzymał Ivor Novello Award. Siedem lat później został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Był także nominowany do Songwriters Hall of Fame. Kilkukrotnie odznaczano go również za działalność charytatywną.

Życzymy wszystkiego najlepszego! 

Więcej: