Carlos Santana świętuje urodziny

Carlos Santana świętuje urodziny ons.pl

Muzyk urodził się 20 lipca 1947 roku w Autlán de Navarro w Meksyku. Przedstawiamy kilka ciekawostek na temat jego życia i twórczości.

Carlos Santana jest gitarzystą i liderem zespołu Santana, z którym popularność zdobył na przełomie lat 60. i 70. Z powodzeniem prowadzi także solową karierę. W 2003 roku magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował go na 10. miejscu rankingu „100 Najlepszych Gitarzystów Wszech Czasów”. Czego jeszcze o nim nie wiecie?

Początki kariery

Santana bardzo wcześnie zaczął interesować się muzyką. Kiedy miał 5 lat, nauczył się grać na skrzypcach, a trzy lata później na gitarze. Jego ojciec również był artystą, więc przekazywał synowi swoją wiedzę. Jego młodszy brat Jorge Santana także został gitarzystą. Uwielbiał takich muzyków jak: B.B. King, T-Bone Walker czy John Lee Hooker.

Woodstock

Pierwszy kontrakt z wytwórnią Santana podpisał pod koniec lat 60. Bill Graham - miłośnik muzyki latynoamerykańskiej - był wielkim fanem zespołu i doprowadził do tego, że grupa wystąpiła na festiwalu Woodstock. Było to dla kapeli przełomowe wydarzenie. Publiczność pokochała Santanę. Zwłaszcza 11-minutowy instrumentalny utwór „Soul Sacrifice”.

Przeboje

Carlos Santana ma na koncie wiele przebojów. Wśród jego najbardziej znanych piosenek wymienić należy m.in.: „Samba Pa Ti”, „Black Magic Woman”, „Oye Como Va”, „Smooth” czy „Maria Maria”.

Nagrody

Santana ma na koncie wiele prestiżowych wyróżnień. W całej swojej karierze zdobył 10 nagród Grammy oraz 3 Latin Grammy Awards. W 1998 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. W tym samym roku otrzymał swoją gwiazdę w Hollywood Walk of Fame.

Działalność charytatywna

Wraz ze swoją byłą żoną Deborah założył fundację Milagro Foundation. Organizacja zbiera pieniądze na rzecz potrzebujących dzieci. Santana działa zgodnie z hasłem „Najcenniejszą rzeczą, jaką możesz posiadać jest otwarte serce. Najpotężniejszą bronią jest instrument pokoju”.

Życzymy mu wszystkiego najlepszego! 

Więcej: