Boy George świętuje 55. urodziny

Boy George świętuje 55. urodziny ons.pl

Muzyk urodził się 14 czerwca 1961 roku w Londynie. Międzynarodową sławę przyniosły mu występy z zespołem Culture Club. Poznajcie kilka ciekawostek na jego temat.

Boy George wraz z grupą Culture Club wylansował takie przeboje jak „Do You Really Want To Hurt Me”, „Time (Clock of the Heart)” czy „Karma Chameleon”. Popularność zdobył w latach 80. Za swoją twórczość otrzymał wiele prestiżowych nagród. Czego jeszcze o nim nie wiecie?

Prawdziwe nazwisko

Boy George to w rzeczywistości George Alan O’Dowd. Ma czterech braci i jedną siostrę. Bardzo szybko zdecydował, że zajmie się muzyką. Inspirował się nurtem new romantic. Mieszkał w skłotach i był częstym gościem popularnego klubu nocnego Blitz. Inspirował się takimi artystami jak David Bowie, T. Rex, Roxy Music czy Patti Smith.

Początki kariery

Specyficzny sposób ubierania się George’a zwrócił uwagę producenta muzycznego Malcolma McLarena. Dzięki niemu artysta zaczął występować z zespołem Bow Wow Wow. Wybrał wtedy pseudonim Lieutenant Lush. Nie dogadywał się jednak z wokalistką Annabellą Lwin, dlatego szybko zrezygnował ze współpracy. Postanowił założyć własną grupę.

Culture Club

George bardzo szybko znalazł muzyków, którzy chcieli z nim występować. Ze względu na różne pochodzenie etniczne, nazwali zespół Culture Club. Ich debiutancki album „Kissing to Be Clever” ukazał się w 1982 roku, a singiel promujący „Do You Really Want to Hurt Me?” stał się międzynarodowym hitem. 23 października 1982 roku piosenka znalazła się na 1. miejscu brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się przez 3 tygodnie. Boy George wyznał, że napisał tekst o swoim związku z perkusistą Jonem Mossem. Mężczyźni przez 6 lat mieli romans, ale ukrywali go przed opinią publiczną. Z tego powodu George często czuł się zraniony.

Również kolejna płyta „Colour By Numbers” okazała się ogromnym sukcesem. Popularność zdobyła zwłaszcza kompozycja „Karma Chameleon”. Napisali ją George O'Dowd, Jon Moss, Mikey Craig, Roy Hay i Phil Pickett. Wokalista grupy Boy George w książce „The Billboard Book of #1 Hits” wyjaśnił, o czym opowiada ten singiel.

"

To utwór o wielkim strachu przed alienacją. O tym, że ludzie boją się stawać w obronie jakieś rzeczy i lubią się wszystkim podlizywać. Zasadniczo, jeżeli nie jesteś sobą, jeżeli zachowujesz się zupełnie inaczej, wtedy dotknie cię karma-sprawiedliwość. W ten sposób natura ci się odpłaci za to, co robisz. "

Teledysk do „Karma Chameleon” wyreżyserował Peter Sinclair. Nakręcono go latem 1983 roku. Klip przenosi nas do roku 1870 do Missisipi. Widzimy grupę ludzi ubranych w czerwone, złote i zielone stroje. Boy George w oryginalnym ubraniu śpiewa tę piosenkę. Zobaczcie to wideo.

Kontrowersje

W 1986 roku zespół Culture Club zawiesił działalność, a Boy George musiał udać się na odwyk. Od lat był uzależniony od heroiny. Wiele lat spekulowano także na temat jego orientacji seksualnej. Dopiero w filmie dokumentalnym z 2008 roku pt. „Living with Boy George” powiedział otwarcie, że jest gejem. George był też skazany za napaść i bezprawne ograniczenie wolności Auduna Carlsena. Mężczyzna twierdził, że muzyk skuł go kajdankami i powiesił na ścianie w swoim mieszkaniu w Londynie. Wokalista nigdy nie przyznał się do popełnionego czynu.

Życzymy mu wszystkiego najlepszego!

Więcej: