Bono świętuje urodziny

Bono świętuje urodziny AFP/EAST NEWS

Wokalista U2 urodził się 10 maja 1960 roku w Dublinie. Z tej okazji przedstawiamy kilka ciekawostek dotyczących jego życia i twórczości. 

Bono od 1976 roku występuje z irlandzkim zespołem U2 i to właśnie z tego jest najbardziej znany. Ale muzyk zajmuje się też działalnością charytatywną, a także angażuje się w politykę. Jest biznesmenem, ma własny hotel, a kilkukrotnie wystąpił również w filmach. Czego jeszcze o nim nie wiecie?

Prawdziwie imię

Bono to tak naprawdę Paul David Hewson. Swój pseudonim artystyczny zawdzięcza… sklepowi Bonavox. Kiedy był młody, należał do gangu Lypton Village. Jego koledzy zaczęli nazywać go Bono właśnie w nawiązaniu do tej łacińskiej nazwy, która oznacza „dobry głos”.

Wychowywał się bez matki

Jego mama Iris zmarła na tętniaka mózgu w 1974 roku, kiedy Bono miał 14 lat. Muzyk napisał dla niej wiele piosenek. Są to m.in.: „I Will Follow” czy „Out of Control”.

Szkolni przyjaciele

Większość z nas nie wspomina szkoły podstawowej czy liceum zbyt dobrze. Pewnie niewiele osób wciąż przyjaźni się ze swoimi szkolnymi znajomymi. Z Bono jest zupełnie inaczej. To właśnie w Mount Temple Comprehensive School wokalista poznał swoją przyszłą żonę, a także kolegów z zespołu U2.

Okulary

Wszyscy kojarzą Bono z okularami, których nigdy nie zdejmuje. Nie nosi on ich jednak, bo chce być jak większość celebrytów. Artysta cierpi na jaskrę i jego oczy są zbyt wrażliwe na światło.

Sir Bono?

W 2007 roku królowa Elżbietę II uhonorowała go Orderem Imperium Brytyjskiego z tytułem Rycerza Komandora. Jednak z uwagi na to, że nie jest on obywatelem Wielkiej Brytanii, nie można mówić do niego „sir” tak jak w przypadku Brytyjczyków.

Dr Bono

Nie dość, że muzyk został wyróżniony przez brytyjską królową, to na dodatek otrzymał honorowy doktorat na Uniwersytecie w Pensylwanii. Przyznano mu go za działalność charytatywną.

Właściciel Facebooka

Ten serwis społecznościowy powstał w 2004 roku i jest jednym z najpopularniejszych na świecie. Dlatego właśnie Bono w 2010 roku postanowił kupić 1,5% udziałów w firmie. Wydaje się niewiele? Ich wartość szacowana jest na… miliard dolarów.

Nagroda Nobla

Bono ma na koncie wiele nagród muzycznych. Jako jeden z nielicznych był nominowany do nagrody Grammy, Złotego Globe’a, Oscara czy Emmy. W 2003 i 2008 roku otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla.

Aktorstwo

Bono wielokrotnie pojawiał się w filmach. Najczęściej grał jednak samego siebie. Jednym z wyjątków jest produkcja „Across the Universe”, w której wcielił się w rolę Doktora Roberta. Zaśpiewał tam cover przeboju Beatlesów pt. „Lucy In The Sky With Diamonds”.

Nie lubi U2

Tak, to wcale nie jest żart! Bono przyznał w wywiadzie przeprowadzonym przez Larry’ego Kinga:

"

Właściwie nie podoba mi się nazwa U2. "

Na początku grupa nazywała się Feedback, a następnie The Hype. Nazwa U2 została zasugerowana przez Steve’a Averilla, który zajmował się projektowaniem okładek płyt zespołu. 

Która informacja zaskoczyła Was najbardziej?

Więcej: