Bobby McFerrin świętuje urodziny

Bobby McFerrin świętuje urodziny Wikimedia Commons/Steve Jurvetson

Muzyk urodził się 11 marca 1950 roku w Nowym Jorku. Największą popularność przyniosła mu piosenka „Don't Worry, Be Happy”. Poznajcie kilka ciekawostek na jego temat.

Bobby McFerrin uznawany jest za jednego z najsłynniejszych na świecie improwizatorów wokalnych. Jest posiadaczem czterooktawowej skali głosu i ma szeroki zakres technik wokalnych. W swoich utworach łączy muzykę jazzową, folk, muzykę chóralną, a cappella i klasyczną.

Początki kariery

Jego pierwsza płyta zatytułowana po prostu „Bobby McFerrin” ukazała się w 1982 roku. Wcześniej przez 6 lat artysta pracował nad swoim głosem. Przez dwa lata w ogóle nie słuchał utworów innych wokalistów, żeby się do nich nie upodobnić. Bardzo lubił twórczość pianisty Keitha Jarretta, który grał improwizowane koncerty. McFerrin chciał zrobić coś podobnego, ale za pomocą głosu.

Niezwykły talent

Jako wokalista, Bobby potrafi nie tylko śpiewać, ale też naśladuje instrumenty. Potrafi tworzyć efekty polifoniczne. Wykonuje zarówno główną melodię utworu, jak i towarzyszące partie. 

"

Nie mogę zaśpiewać wszystkiego w tym samym momencie, ale mogę zasugerować jakieś brzmienie publiczności w taki sposób, że słyszy nawet to, czego ja nie śpiewam - przyznał artysta. "

Największy przebój

W 1988 roku nagrał piosenkę „Don't Worry, Be Happy”, która przyniosła mu międzynarodową sławę. Znalazła się na jego 4. studyjnym albumie zatytułowanym „Simple Pleasures”. Utwór skomponował sam McFerrin, a za jego produkcję odpowiedzialna była Linda Goldstein. Słowa „Don't Worry, Be Happy” często wypowiadał indyjski mistrz duchowy - Meher Baba. Wyrażenie to stało się tak popularne, że w latach 60. pojawiało się na różnych plakatach, co zainspirowało Bobby’ego do stworzenia tego singla. Piosenka podbiła listę przebojów w Stanach Zjednoczonych, a artysta otrzymał za nią 3 nagrody Grammy w kategoriach: „Piosenka Roku”, „Nagranie Roku” oraz „Najlepsze Wykonanie Pop Wokalisty”. Co ciekawe, utwór został użyty w kampanii prezydenckiej George’a W. Busha bez zgody McFerrina, który w ramach protestu zapowiedział, że nie zagłosuje na tego polityka. 

McFerrin i orkiestra

Bobby McFerrin jest też dyrygentem. Występuje gościnnie z orkiestrami, m.in.: London Philharmonic Orchestra, San Francisco Symphony, New York Philharmonic czy Chicago Symphony Orchestra. Podczas koncertów łączy poważne, klasyczne utwory ze swoimi wokalnymi improwizacjami, często przy udziale publiczności i orkiestry.

Nauczyciel

Artysta jest również zaangażowany w edukację muzyczną. Bardzo często w ramach wolontariatu uczy i wykłada w publicznych szkołach w Stanach Zjednoczonych. Pomaga mu w tym jego syn - Taylor.

Największe sukcesy

W całej swojej dotychczasowej karierze McFerrin sprzedał ponad 20 milionów egzemplarzy płyt. Współpracował z takimi muzykami jak: Herbie Hancock, Yo-Yo Ma czy Joe Zawinul. Ma na koncie 10 nagród Grammy.

Polskich fanów muzyka z pewnością ucieszy fakt, że 28 czerwca 2016 roku artysta wystąpi w Warszawie, a dzień później w Poznaniu.

Życzymy mu wszystkiego najlepszego!

Więcej: