Bob Dylan w niepublikowanych materiałach filmowych

Bob Dylan w niepublikowanych materiałach filmowych AP/FOTOLINK/EAST NEWS

Reżyser filmów dokumentalnych D.A. Pennebaker stworzył teledysk do piosenki „Just Like Tom Thumb's Blues” Boba Dylana. Zobacz niepublikowane dotąd sceny z udziałem artysty.

Pennebaker wykorzystał materiały video z europejskiej trasy koncertowej Boba Dylana, która odbyła się w latach 1965-1966. W teledysku wykorzystano trzecią wersję piosenki „Just Like Tom Thumb's Blues” - zupełnie inną niż ta, którą można usłyszeć na płycie „Highway 61 Revisited”. Na tym krążku znalazła się 16. i ostateczna wersja tego utworu. Klip wyprodukował Damian Rodriguez. Znalazły się w nim zarówno biało-czarne, jak i kolorowe materiały video, które Pennebaker nakręcił na występach Dylana, za kulisami czy też w czasie podróży. W jednej scenie widzimy rozmowę muzyka z samym Johnem Lennonem. Zobaczcie ten teledysk.

"

Ludzie zawsze będą potrzebować nagrań Dylana. Wszyscy uwielbiają sposób w jaki mówi: „Wszystko jest beznadziejne, ale pokażę ci, jak z tego wyjść”. To nigdy nie przeminie. Ale większość filmów dokumentalnych ma pokazać jakiś jeden specyficzny moment i tyle. Ja chciałem zrobić coś, co przetrwa lata. To nie była jedynie opowieść o roku 1965. Myślę, że dlatego to wciąż można oglądać z przyjemnością - powiedział Pennebaker w wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone”.  "

Nowy teledysk powstał przy okazji ukazania się serii płyt Boba Dylana „The Cutting Edge 1965–1966: The Bootleg Series”. Zestaw zawierał niepublikowane wcześniej piosenki, utwory, które nie znalazły się na albumach, materiały z prób oraz alternatywne wersje przebojów, które trafiły na płyty: „Bringing It All Back Home”, „Highway 61 Revisited” i „Blonde On Blonde”. Wydawnictwo dostępne jest na CD oraz płytach winylowych, a także w tzw. zestawie Ultra Deluxe, który składa się z 18 płyt CD. 

Zanim wydawnictwo trafiło do sprzedaży dziennikarz Bob Egan z portalu PopSpots postanowił przybliżyć historię powstania okładek 3 płyt Boba Dylana. W pierwszym minifilmie dokumentalnym poznaliśmy autora fotografii z albumu „Bringing It All Back Home”, w drugim - „Highway 61 Revisited”, a w trzecim -  „Blonde on Blonde”. 

Podoba Wam się video do piosenki „Just Like Tom Thumb's Blues”?

Więcej: