Bob Dylan sprzedał prywatną kolekcję przedmiotów za 15 mln dolarów

Bob Dylan sprzedał prywatną kolekcję przedmiotów za 15 mln dolarów RON FREHM/ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK

Muzyk zgromadził w domowym archiwum ponad 6 tysięcy cennych przedmiotów. Są to m.in.: ręcznie pisane teksty utworów, nagrania piosenek oraz materiały wideo.

Bob Dylan postanowił sprzedać swoją prywatną kolekcję fundacji George Kaiser Family Foundation i uniwersytetowi w Tulsie. Ponad 6 tysięcy niepublikowanych wcześniej materiałów kupiono za ok. 15-20 milionów dolarów. Większość z nich trafi do muzeum w Tulsie i będą dostępne jedynie dla naukowców i ekspertów zajmujących się twórczością Dylana. Prawdopodobnie część przedmiotów zostanie pokazana na specjalnej wystawie w niedalekiej przyszłości. Organizatorzy nie podają jednak na razie szczegółów.

Wiadomo, że w zakupionych zbiorach znalazł się notatnik Boba Dylana z zapiskami do płyty „Blood On The Tracks”, ręcznie pisane teksty piosenek „Chimes of Freedom”, „Ballad of a Thin Man” i „Dignity”, zdjęcia z koncertów w Massey Hall w Toronto w 1980 roku, w nowojorskim Supper Club w 1993 roku czy prób do występów w 1975 roku, a także rękopis książki „Tarantula” czy nawet pocztówka od Barbary Streisand z 1978 roku.

George B. Kaiser - przewodniczący BOK Financial Corporation - pokrył większość kosztów związanych z zakupem pamiątek, a transakcji pośredniczył Glenn Horowitz - dystrybutor rzadko spotykanych egzemplarzy książek z Nowego Jorku. Podobno kolekcja jest warta ponad 60 milionów dolarów, jednak Dylan zdecydował się sprzedać ją za jedną trzecią wartości. 

Większość pamiątek gwiazd sprzedawana jest na aukcjach. Tak jest np. w przypadku Beatlesów. Co jakiś czas na licytacjach pojawiają się przedmioty związane z ich twórczością. Na jednej z nich sprzedano najdłuższy zachowany kosmyk włosów Johna Lennona. Nabywca zapłacił za niego 35 tysięcy dolarów, czyli ok. 140 tysięcy złotych. Z kolei w listopadzie 2015 roku na aukcji organizowanej przez dom aukcyjny Julien’s kupiono gitarę Johna Lennona za 2,4 mln dolarów. Bob Dylan przez długi czas nie ujawniał zawartości swojego prywatnego archiwum. Dopiero w 2014 roku za ponad 2 miliony dolarów sprzedał rękopis tekstu piosenki „Like a Rolling Stone” oraz gitarę elektryczną za milion dolarów.

Bob Dylan pracuje obecnie nad nową płytą. Znajdą się na niej covery popularnych piosenek. Data wydania krążka nie jest jeszcze znana. 

Więcej: