Bob Dylan przesłał mowę noblowską

Bob Dylan przesłał mowę noblowską Frank Micelotta/PictureGroup/EAST NEWS

Laureat literackiej Nagrody Nobla z 2016 roku, poeta i pieśniarz Bob Dylan, przekazał Akademii Szwedzkiej przyznającej to wyróżnienie tradycyjną mowę noblowską, co było warunkiem, żeby otrzymał 819 tys. euro - poinformowała sekretarz Akademii.

Bob Dylan został nagrodzony literackim Noblem w październiku 2016 roku. Muzyk musiał wygłosić wykład, aby otrzymać nagrodę pieniężną. Zgodnie z regulaminem miał na to czas do 10 czerwca 2017 roku. W końcu muzyk przesłał nagranie Szwedzkiej Akademii. 

- Mowa jest wspaniała i - jak mogliśmy tego oczekiwać - wyrazista. Wraz z przekazaniem mowy przygoda z Dylanem dobiega końca - napisała na swym blogu sekretarz Akademii Sara Danius.

"

Kiedy dostałem literacką Nagrodę Nobla, zastanowiłem się, jaki dokładnie jest związek pieśni z literaturą. Pragnąłem to przemyśleć i odkryć powiązania. Spróbuję tutaj przedstawić te przemyślenia - powiedział Dylan w mowie, w której przywołuje kolejno Cervantesa, Hermana Melville'a i Szekspira.

"

Nagranie audio jego wystąpienia został przesłane do Sztokholmu. Można je także znaleźć w serwisie YouTube.

Informacja, że Dylan otrzymał Literacką Nagrodę Nobla pojawiła się 13 października 2016 roku. Artystę wyróżniono za „tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni”. W sobotę 10 grudnia 2016 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Gwiazdą wieczoru była Patti Smith, która zaśpiewała cover utworu Boba Dylana.

PAP/rzg

Więcej: