Bob Dylan odebrał literackiego Nobla

Bob Dylan odebrał literackiego Nobla Vince Bucci/PictureGroup/EAST NEW

W sobotę (1 kwietnia) muzyk spotkał się z przedstawicielami Szwedzkiej Akademii. Podczas prywatnej uroczystości odebrał dyplom i medal noblowski.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w pierwszy kwietniowy weekend Bob Dylan odebrał literacką nagrodę Nobla. Muzyk przyjechał do Szwecji w związku z trasą koncertową. Jak donoszą zagraniczne media, była to skromna i prywatna uroczystość. Takiej właśnie ceremonii chciał sam artysta. 

"

Skromna ceremonia z udziałem 75-letniego laureata, jego współpracowników oraz członków Akademii odbyła się w hotelu położonym w pobliżu centrum kongresowego, gdzie Bob Dylan daje dwa koncerty – powiedział agencji Associated Press Klas Ostergren, również członek Akademii. "

Poeta był bardzo zadowolony ze spotkania z członkami Akademii – podkreśla AP. Nie wygłosił jednak żadnego wykładu i w związku z tym wciąż jeszcze nie otrzymał nagrody pieniężnej w wysokości 8 mln koron (840 tys. euro).

Odczyt laureata musi się odbyć w terminie do 10 czerwca, jeśli wypłata nagrody pieniężnej ma dojść do skutku – poinformowała w minioną środę sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius. Podkreśliła ona, że "Akademia ma powody myśleć, że w późniejszym terminie zostanie jej przesłana nagrana wersja odczytu" - dodała.

Informacja, że Dylan otrzymał Literacką Nagrodę Nobla pojawiła się 13 października 2016 roku. Artystę wyróżniono za „tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni”.

PAP/RZG/ka

Więcej: