Björn Ulvaeus z ABBY świętuje urodziny

Björn Ulvaeus z ABBY świętuje urodziny ons.pl

Muzyk urodził się 25 kwietnia 1945 roku w Göteborgu (Szwecja). Popularność przyniosły mu występy z zespołem ABBA. Przypomnijmy sobie największe przeboje tej grupy.

Björn Ulvaeus studiował prawo i biznes na Lund University. Karierę muzyczną rozpoczął od występów w zespole folkowym Hootenanny Singers. W 1966 roku w czasie trasy koncertowej poznał muzyka innej grupy - Hep Stars - Benny’ego Anderssona. Bardzo szybko się zaprzyjaźnili i zaczęli komponować pierwsze utwory. W 1969 roku obaj artyści poznali Agnethę Fältskog i Anni-Frid Lyngstad, z którymi postanowili założyć zespół ABBA. Szwedzka grupa ma na koncie wiele przebojów, które wciąż cieszą się popularnością. Oto kilka z nich.

Waterloo

Można powiedzieć, że od tej piosenki wszystko się zaczęło. W 1974 roku ABBA zaśpiewała tę kompozycję na Konkursie Piosenki Eurowizji i zdobyła serca publiczności. Był to pierwszy utwór w dorobku zespołu, który trafił na szczyt brytyjskiej listy przebojów.

Mamma Mia

Piosenkę napisali Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Stig Anderson. Trafiła ona na płytę „ABBA” z 1975 roku. Utwór podbił listy przebojów w wielu krajach na całym świecie.

Dancing Queen

Utwór skomponowali Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Stig Anderson. Pochodzi z albumu „Arrival”, który ukazał się 15 stycznia 1977 roku. Kompozycja podbiła listy przebojów w wielu krajach na całym świecie. Dotarła do 1. miejsca list przebojów w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Australii, Belgii, Hiszpanii czy Szwecji. Utwór znalazł się na 174. pozycji rankingu „500 Największych Przebojów Wszech Czasów” magazynu „Rolling Stone”.

Money, Money, Money

Z tego samego krążka pochodzi „Money, Money, Money”. Utwór napisali Benny Andersson i Björn Ulvaeus. Piosenka śpiewana jest z perspektywy kobiety, która bardzo ciężko pracuje, ale ledwo wiąże koniec z końcem. Wpada na pomysł, że powinna związać się z bogatym mężczyzną, który poprawi jej sytuację materialną. 

Knowing Me, Knowing You

To kolejny przebój z płyty „Arrival”. Utwór napisali Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Stig Anderson. Początkowo miał on zostać zatytułowany „Ring It In” lub „Number 1, Number 1”. Kompozycja dotarła do 1. miejsca list przebojów w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii, Meksyku i Republice Południowej Afryki.

The Winner Takes It All

Piosenka pochodzi z albumu „Super Trouper”, który ukazał się 22 listopada 1980 roku. Napisał ją Bjorn Ulvaeus po rozwodzie z wokalistką ABBY - Agnethą Fältskog. Opowiada ona o zakończonym związku i tym, że jeden z małżonków nie chce odejść. 

Super Trouper

To ostatni utwór, który powstał na płytę o tej samej nazwie. Właściwie jego tytuł jest zupełnie przypadkowy. Grupa wiedziała już, że nowy krążek właśnie tak będzie się nazywał i postanowił to wykorzystać. „Super Trouper” to rodzaj reflektora.

Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)

Piosenkę skomponowali Benny Andersson i Björn Ulvaeus. Trafiła ona na album „Greatest Hits Vol. 2” z 1979 roku. Początkowo miała nosić tytuł „Been and Gone and Done It”. Agnetha jako narratorka przedstawia historię młodej, samotnej kobiety, która pragnie romantycznej miłości. 

Który przebój ABBY lubicie najbardziej?

Więcej: