Billy Joel świętuje urodziny

Billy Joel świętuje urodziny ons.pl

Muzyk urodził się 9 maja 1949 roku w Nowym Jorku. Jednym z jego największych przebojów jest utwór „Uptown Girl”. Poznajcie kilka ciekawostek na jego temat.

Billy Joel w całej swojej karierze sprzedał ponad 150 milionów egzemplarzy płyt. Ma na koncie 23 nominacje do nagrody Grammy. W 1992 roku został wprowadzony do Songwriters Hall of Fame, a siedem lat później do Rock & Roll Hall of Fame. Czego jeszcze o nim nie wiecie?

Prawdziwe imię

Tak naprawdę nazywa się William Martin Joel. Jego ojciec urodził się w Niemczech i był pianistą. Z kolei matka Rosalind pochodzi z Wielkiej Brytanii. W 1957 jego rodzice się rozwiedli, a tata wyjechał do Austrii. Billy ma siostrę Judith oraz przyrodniego brata Alexandra, który jest pianistą i dyrygentem.

Joel bokserem

Przygodę z muzyką Joel zaczął bardzo wcześnie. Gry na fortepianie uczyli go najlepsi pianiści (w tym Morton Estrin oraz Timothy Ford). Kiedy był nastolatkiem, postanowił zapisać się na trening bokserki. Chciał nauczyć się bronić. Brał nawet udział w amatorskich walkach Golden Gloves. Wygrał 22 pojedynki, ale wkrótce potem złamał nos i zrezygnował z uprawiania tego sportu.

Brak dyplomu

Do 1967 roku chodził do Hicksville High School, jednak nie ukończył szkoły. Nie przyszedł na jeden z najważniejszych egzaminów z języka angielskiego, ponieważ poprzedniego wieczoru grał koncert w barze. Matka namawiała go, żeby zapisał się do szkoły letniej i zdobył dyplom, ale on wolał poświęcić się muzyce.

"

Powiedziałem im: „Do diabła z tym wszystkim! Nie idę na Uniwersytet Columbia, tylko do  Columbia Records (wytwórnia), a tam nie potrzebuję dyplomu - powiedział wtedy Joel. "

Tak też się stało. Billy podpisał swój pierwszy kontrakt i rozpoczął karierę muzyczną.

Inspiracja Beatlesami

Jednym z ulubionych zespołów tego artysty była grupa The Beatles. Kiedy zobaczył ich występ w programie telewizyjnym „The Ed Sullivan Show”, zdecydował, że zostanie muzykiem.

"

Ten jeden występ zmienił całe moje życie. Zanim zobaczyłem Beatlesów, nigdy wcześniej nie myślałem o karierze rockmana. A kiedy zobaczyłem czterech facetów, którzy nie wyglądali jak gwiazdy Hollywood, grali na instrumentach swoje własne piosenki, postanowiłem, że chcę być jak oni. Pomyślałem nawet, że jestem jednym z nich! - przyznał Joel. "

Pierwsza płyta

Jego pierwszy solowy album „Cold Spring Harbor” ukazał się w 1971 roku. Nie zdobył jednak popularności. Dopiero po podpisaniu kontraktu z Columbia Records, udało mu się wylansować kilka przebojów, a jego pierwszym ważnym singlem był „Piano Man”.

Największe przeboje

W 1977 roku nagrał utwór „Just the Way You Are” na cześć swojej pierwszej żony - Elizabeth Weber. Za tę kompozycję otrzymał dwie nagrody Grammy w kategorii „Nagranie Roku” i „Piosenka Roku”.

W 1983 roku wylansował przebój „Uptown Girl”. Piosenka pochodzi z albumu „An Innocent Man”. Tekst utworu opowiada o mężczyźnie z niższej klasy społecznej, który próbuje poderwać bogatą dziewczynę.

Billy Joel ma na koncie sześć nagród Grammy. Swoją ostatnią płytę „River of Dreams” wydał w 1993 roku, ale mimo to wciąż koncertuje.

Życzymy mu wszystkiego najlepszego!

Więcej: