Będzie kolejna rozprawa w sprawie plagiatu „Stairway to Heaven”?

Będzie kolejna rozprawa w sprawie plagiatu „Stairway to Heaven”? J. BARRY PEAKE/REX FEATURES/EAST NEWS

Pod koniec czerwca 2016 roku sąd w Los Angeles stwierdził, że wielki przebój legendarnego zespołu nie jest plagiatem. Michael Skidmore postanowił jednak złożyć apelację.

Pełnomocnicy Michaela Skidmore’a, który występuje w imieniu rodziny Randy’ego Californii - gitarzysty zespołu Spirit - złożyli odwołanie w sprawie wyroku, który zapadł 23 czerwca 2016 roku. Dokument kwestionuje nie tylko orzeczenie sądu, ale także wszystkie tymczasowe decyzje, która zapadły w trakcie postępowania sądowego. 

W czasie rozprawy sąd orzekł, że, mimo że Jimmy Page i Robert Plant mogli słyszeć utwór „Taurus” grupy Spirit, zanim napisali „Stairway to Heaven”, to obie piosenki nie są „zewnętrznie podobne”. Być może mają podobny układ akordów, ale to nie jest przedmiotem ochrony praw autorskich. 

Reprezentanci Led Zeppelin na razie nie komentują sprawy. Z mediami nie rozmawia również adwokat strony przeciwnej - Francis Malofiy, który od początku twierdził, że wyrok jest niesprawiedliwy i grupa wygrała tylko pod względem technicznym, ponieważ sędzia nie pozwolił mu zaprezentować obu piosenek. 

Przez długi czas w sprawie plagiatu „Stairway to Heaven” nie wypowiadali się również członkowie Led Zeppelin. Dopiero w miniony weekend Jimmy Page zamieścił na swoim profilu na Facebooku oficjalne oświadczenie.

"

Minęło kilka tygodni, od kiedy zapadł wyrok w sprawie „Stairway to Heaven”. Ława przysięgłych w zadziwiająco krótkim czasie osiągnęła jednomyślne stanowisko. Podczas długiej podróży do tego orzeczenia, a nawet jeszcze niedawno, otrzymywałem i byłem świadomy tego, jak niesamowite wsparcie, poparcie oraz gratulacje przekazują mi fani. To bardzo wzruszające. Chciałbym wykorzystać tę okazję, żeby podziękować wszystkim, którzy przez cały ten czas wysyłali do mnie pozytywną energię. 

Dziękuję,

Jimmy Page "

Podejrzenia, że „Stairway to Heaven” to plagiat pojawiły się w 2014 roku. Wtedy to Michael Skidmore pozwał Led Zeppelin, twierdząc, że intro piosenki łudząco przypomina utwór „Taurus” zespołu Spirit. W lutym 2016 roku Jimmy Page powiedział w sądzie, że jego przebój nie jest plagiatem, bo nigdy wcześniej nie słyszał wspomnianej kompozycji. W kwietniu sędzia uznał jednak, że utwory są na tyle podobne, że można rozpocząć przesłuchania przed ławą przysięgłych.

Więcej: