Barry Manilow świętuje urodziny

Barry Manilow świętuje urodziny Chris Pizzello/AP/FOTOLINK/EAST NEWS

Muzyk urodził się 17 czerwca 1943 roku w Nowym Jorku. Poznajcie kilka ciekawostek na temat jego życia i twórczości.

Barry Manilow jest amerykańskim wokalistą, kompozytorem i producentem. Jego kariera trwa ponad 50 lat. Jego największe przeboje to „Mandy”, „Can't Smile Without You” czy „Copacabana (At the Copa)”. Na całym świecie sprzedał ponad 80 milionów egzemplarzy płyt. Czego jeszcze o nim nie wiecie?

Prawdziwe nazwisko 

Barry Manilow to w rzeczywistości Barry Alan Pincus. Jego ojciec Harold Pincus był Żydem, a matka Edna Manilow katoliczką. Barry postanowił przyjąć panieńskie nazwisko matki w czasie bar micwy. Wychowywał się na Brooklynie. Tam też chodził do szkoły i ukończył college. Następnie studiował w Juilliard School - nowojorskiej wyższej szkole muzycznej.

Początek kariery

W 1964 roku Manilow poznał dyrektora telewizji CBS - Bro Herroda, który poprosił go o zaaranżowanie muzyki do melodramatu „The Drunkard”. Barry zamiast tego napisał zupełnie nowe utwory. Wykorzystano je później w musicalu. W tym samym czasie zaczął pracować jako kompozytor dżingli. Jego dźwięki można było usłyszeć w reklamach takich marek jak: Kentucky Fried Chicken (KFC), Pepsi, Dr Pepper czy McDonald’s.

Popularność

W 1973 roku Manilow wydał debiutancki album zatytułowany po prostu „Barry Manilow”. Jednak dopiero druga płyta „Barry Manilow II” przyniosła mu międzynarodową popularność. Krążek ukazał się w październiku 1974 roku. Znalazł się na nim utwór „Mandy”. Jest to cover piosenki Scotta Englisha pt. „Brandy”. Singiel w wykonaniu Manilowa podbił amerykańską i kanadyjską listę przebojów. W styczniu 1975 roku przez tydzień znajdował się na 1. miejscu zestawienia w USA. 

Rok 1978 przyniósł utwór pt. „Copacabana”. Napisali go Barry Manilow, Jack Feldman i Bruce Sussman. Piosenka trafiła na piąty studyjny album wokalisty pt. „Even Now”. Tekst opowiada o pewnym klubie nocnym w Hawanie, gdzie Lola spotyka swojego chłopaka Tony’ego. Jej serce próbuje zdobyć też pewien Rico.

Nagrody

Barry Manilow ma na koncie wiele prestiżowych wyróżnień. W całej swojej karierze otrzymał Emmy, trzy American Music Awards i jedną Grammy (1979 rok za utwór „Copacabana”). Był też trzykrotnie nominowany do tej nagrody - ostatni raz w 2016 roku w kategorii „Najlepszy popowy album tradycyjny” za płytę „My Dream Duets”.

Życzymy mu wszystkiego najlepszego!

Więcej: