Barbara Streisand odznaczona Medalem Wolności

Barbara Streisand odznaczona Medalem Wolności ons.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama 17 osobom przyznał Medal Wolności. Jest to najwyższe odznaczenie cywilne w USA. Wśród wyróżnionych była piosenkarka Barbara Streisand.

Uroczystość odbyła się w Białym Domu. Barack Obama odznaczył legendarnych artystów za piękno i inspirację, jaką ich twórczość wnosi w życie Amerykanów. Wśród wyróżnionych byli m.in. Barbra Streisand, James Taylor, Gloria i Emilio Estefan oraz reżyser Steven Spielberg.

"

Dzisiaj doceniamy niezwykłych ludzi: innowatorów, artystów i przywódców, którzy przyczyniają się do tego, że Ameryka jest silna jako naród - powiedział Obama.  "

Prezydent bardzo ciepło wypowiedział się o Barbarze Streisand. 

"

Zobaczyła pierwsze show na Broadwayu, kiedy miała 14 lat i pomyślała sobie, że mogłaby wejść na scenę i zagrać każdą rolę bez żadnego problemu. To się nazywa tupet. On pomaga, kiedy ma się niesamowity talent. To wszystko sprawiło, że stała się globalną sensacją. Jej głos jest określany jako płynny diament, a jej fani rozważali robienie statuetek z użytych przez nią kubków po kawie.  "

Według Obamy wokalistka jak mało kto zasługuje na to właśnie wyróżnienie. Piosenkarka i aktorka jest jedną z nielicznych artystek, które otrzymały nagrody Emmy, Grammy i Oscara. 

"

Sprzedała więcej albumów niż jakakolwiek kobieta w historii Ameryki. Zebrała wszystkie honory i nagrody, które istnieją. Zdziwiłem się, że nie dostała jeszcze tego medalu. Poza sceną Barbara jest zapalonym rzecznikiem takich spraw, jak choroby serca czy równość kobiet. Jestem pod wrażeniem, kiedy tylko o tym mówię - zażartował prezydent USA. "

fot. Patsy Lynch/Polaris/East News

Medal Wolności otrzymali też Gloria i Emilio Estefan. Piosenkarka w 1985 roku wylansowała przebój „Conga” i to właśnie do niego nawiązał w swojej przemowie Obama.

"

Niektórzy martwili się, że są oni zbyt amerykańscy na Latynosów i zbyt latynoscy na Amerykanów. Okazuje się, że wszyscy chcieli po prostu tańczyć i „robić conga” - powiedział.  "

Prezydencki Medal Wolności został ustanowiony w 1963 roku przez prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy’ego. Przyznawany jest za wybitny wkład w dziedzinie bezpieczeństwa i obronę interesów Stanów Zjednoczonych, pokoju światowego, kultury lub inne znaczące dokonania w sferze publicznej lub prywatnej.

Więcej: