Aretha Franklin świętuje urodziny

Aretha Franklin świętuje urodziny David Alan Kogut/Polaris/East News

Wokalistka urodziła się 25 marca 1942 roku w Memphis. Wśród jej największych przebojów są utwory „Respect” i „(You Make Me Feel Like) A Natural Woman”. Poznajcie kilka ciekawostek na jej temat. 

Aretha Franklin jest córką Barbary i Clarence’a Franklin. Jej ojciec był wędrownym kaznodzieją, a matka pianistką i wokalistką. Rodzina Arethy bardzo często się przeprowadzała, co doprowadziło do wielu kłótni pomiędzy jej rodzicami. Pod koniec lat 40. rozwiedli się, a mama wróciła do Buffalo. W 1952 roku Barbara zmarła. Krótko po tym Franklin nauczyła się grać na fortepianie ze słuchu.

Debiut

Po raz pierwszy publicznie zaśpiewała, kiedy miała 10 lat. W kościele swojego ojca w New Bethel wykonała wtedy hymn „Jesus, Be a Fence Around Me”. Cztery lata później tata Arethy postanowił zostać jej menedżerem i zabierał ją ze sobą w liczne podróże. Jej pierwszy album „Songs of Faith” ukazał się w 1956 roku. Była to płyta z muzyką gospel. Aretha chciała jednak nagrywać pop, dlatego podpisała kontrakt z wytwórnią Columbia Records.

Największe przeboje

Największy sukces artystka osiągnęła w latach 60. W 1967 roku wydała płytę „I Never Loved a Man the Way I Love You”. W tym samym roku ukazał się singiel „(You Make Me Feel Like) A Natural Woman”. Piosenkę skomponowali Carole King i Gerry Goffin. Utwór trafił na 8. miejsce amerykańskiej listy przebojów i stał jednym z największych hitów w repertuarze artystki. 

Na płycie „Aretha Now” z 1968 roku wokalistka zamieściła cover utworu „I Say a Little Prayer”, który w oryginale zaśpiewała Dionne Warwick. 

Równie dużym przebojem stała się piosenka „Respect”. Jako pierwszy zaśpiewał ją w 1965 roku Otis Redding, jednak dużo większą popularność zdobyła wersja Arethy Franklin nagrana dwa lata później. Artystka otrzymała za nią dwie nagrody Grammy w 1968 roku w kategoriach „Najlepsze Nagranie Rhythm & Bluesowe” i „Najlepsze Wystąpienie Rhythm & Bluesowe Wokalistki”. 

Życie prywatne

Franklin ma czworo dzieci. Pierwszego syna, któremu dała na imię Clarence na cześć swojego ojca, urodziła, mając zaledwie 12 lat. Dwa lata później przyszedł na świat jej drugi syn - Edward. W  wychowaniu dzieci pomogły jej babcia i siostra, żeby ona mogła zająć się karierą muzyczną.

Największe wyróżnienia

Aretha Franklin ma na koncie 18 nagród Grammy. Jest uważana za jedną z najpopularniejszych artystek na świecie. W całej swojej dotychczasowej karierze sprzedała ponad 75 milionów egzemplarzy płyt i singli. Była pierwszą kobietą, która została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. W rankingu magazynu „Rolling Stone” na „100 Najlepszych Wokalistów Wszech Czasów” znalazła się na 1. miejscu. 

Życzymy jej wszystkiego najlepszego!

Więcej: