Andrzej Zieliński ze Skaldów świętuje 71. urodziny!

Andrzej Zieliński ze Skaldów świętuje 71. urodziny! ARTUR BARBAROWSKI/East News

5 października 1944 roku w Gdowie urodził się Andrzej Zieliński znany głównie z występów z zespołem Skaldowie. Z tej okazji przedstawiamy kilka ciekawostek na jego temat. 

Andrzej Zieliński jest kompozytorem, pianistą i wokalistą. Wraz z bratem Jackiem w 1965 roku założył zespół Skaldowie i to właśnie z działalności z tą grupą znany jest najbardziej. 

Początki kariery

Zieliński ukończył klasę fortepianu w szkole muzycznej, następnie studiował pianistykę i kompozycję na Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Występował z kabarecie Sowizdrzał, dla którego skomponował pierwsze piosenki „Nocne tramwaje” czy „Piosenka starszego asystenta”. Założył zespół Sekstet Krakowski, w którym grał na fortepianie.

Skaldowie

Rok 1965 to początek działalności Skaldów. Pierwszy skład grupy tworzyli bracia Zielińscy, Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy Tarsiński. Pierwszym sukcesem grupy była wygrana na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki z utworem „Moja Czarownica”. Zespół wielokrotnie występował na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym zdobył liczne nagrody. Te sukcesy zadecydowały o tym, że grupa wyjeżdżała na koncerty za granicę, m.in. do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Związku Radzieckiego. 

Największe przeboje

Andrzej Zieliński jest kompozytorem większości piosenek z repertuaru Skaldów. Publiczność pokochała takie piosenki jak: „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”,

utwór „Króliczek” z płyty „Cała jesteś w skowronkach”,

„Medytacje wiejskiego listonosza”, który znalazł się na tym samym albumie,

oraz „Prześliczna wiolonczelistka”

i „Z kopyta kulig rwie”.

50-lecie Skaldów

W tym roku zespół świętuje 50-lecie działalności artystycznej. Z tej okazji wyruszył w jubileuszową trasę koncertową. W najbliższym czasie wystąpi m.in.: w Warszawie (19.10), Łodzi (20.10) czy Gdańsku (24.10). Fani mogli zakupić specjalny kolekcjonerski box, w którym znalazło się 12 CD z lat 1967-89, książeczka, plakat i DVD z filmem „Jak powstali Skaldowie”.

Nie tylko Skaldowie

Andrzej Zieliński współpracował z wieloma artystami. Skomponował utwory dla: Maryli Rodowicz, Ireny Jarockiej, Stana Borysa, Łucji Prus i Andrzeja Dąbrowskiego. Pisał utwory do tekstów Agnieszki Osieckiej czy Wojciecha Młynarskiego. W 2000 roku wydał solowy album zatytułowany „Znów od zera”.

 

Życzymy mu wszystkiego najlepszego! 

Więcej: