Album „Thriller” Michaela Jacksona bije kolejne rekordy

Album „Thriller” Michaela Jacksona bije kolejne rekordy ons.pl

O tym, że płyta „Thriller” jest najlepiej sprzedającym się krążkiem wszech czasów, wiadomo nie od dziś. Ale album Michaela Jacksona osiągnął kolejny niebywały sukces. 

„Thriller” to pierwsze wydawnictwo w historii, które w Stanach Zjednoczonych kupiło ponad 30 milionów osób. Dzięki temu krążek uzyskał status 30-krotnej platynowej płyty. Informację ogłosiło Recording Industry Association of America (RIAA), czyli zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki, wraz z przedstawicielami wytwórni płytowych. Dodatkowo potwierdzili oni, że płyta na całym świecie sprzedała się w ponad 100 milionach egzemplarzy, a łącznie wszystkie wydawnictwa Jacksona kupiło ponad miliard osób. 

"

RIAA przyznawała złote i platynowe płyty od ponad 60 lat. Ale to pierwszy raz, kiedy artysta przekroczył granicę 30-krotnej platyny. Mamy zaszczyt uczcić wyjątkowy status „Thrillera” w naszej historii. To niezwykłe osiągnięcie i świadectwo tego, jakie miejsce w naszych sercach i muzycznej historii zajmuje „Thriller” - napisał w oświadczeniu Cary Sherman, szef RIAA. "

To nie jedyny rekord ustanowiony przez tę płytę. Już w dwa miesiące po jego wydaniu (30 listopada 1982 roku) otrzymała status platynowy. O tym sukcesie przesądziła popularność m.in. takich utworów jak „The Girl Is Mine” czy „Billie Jean”. 30 października 1984 roku krążek był już 20-krotnie platynowy. W 2009 roku - dwa miesiące po śmierci Jacksona - album został 29-krotnie platynowy.

"

To oczywiste, że Michael Jackson jest największym artystą wszech czasów. Nie tylko jego wyniki na listach przebojów, hity czy sprzedaż są piorunujące, ale także jego czysta muzykalność była nieziemska. „Thriller” był przełomowy i elektryzujący. To perfekcja! - stwierdził L.A. Reid, szef wytwórni Epic Records. "

Równie pochlebnie wyrażali się przedstawiciele Michaela Jacksona.

"

Michael dał upust swojej kreatywności, zbadał emocjonalne głębie i przekraczał granice innowacyjnego dźwięku. W całym procesie naruszył muzyczne bariery i dosłownie zjednoczył świat  dzięki swojej muzyce. Nie ma miejsca na tej planecie, które nie zostałoby ożywione przez jego twórczość. 30 lat po premierze „Thriller” wciąż jest objawieniem.  "

„Thriller” to 6. studyjny album w dorobku Michaela Jacksona. Artysta pracował nad płytą od kwietnia do listopada 1982 roku w studiu Westlake Recording w Los Angeles. Jej producentem był Quincy Jones, a budżet na stworzenie krążka wynosił 750 tys. dolarów. Poznajcie 10 ciekawostek na temat tego wydawnictwa. 

Więcej: