Agnetha Fältskog z ABBY świętuje urodziny

Agnetha Fältskog z ABBY świętuje urodziny Wikimedia Commons/Stockholm Pride

Wokalistka urodziła się 5 kwietnia 1950 roku w Szwecji. Międzynarodową sławę przyniosły jej występy z zespołem ABBA. Poznajcie kilka ciekawostek na jej temat.

Matka Agnethy - Birgit - była cichą i spokojną osobą. Zdecydowała, że poświęci się wychowaniu dzieci. Z kolei ojciec - Ingvar - interesował się muzyką. Dzięki niemu Fältskog bardzo polubiła śpiewanie. Swoją pierwszą piosenkę napisała, kiedy miała 6 lat. Zatytułowała ją „Två små troll”, co oznacza „Dwa małe trolle”. W 1958 roku rozpoczęła naukę gry na fortepianie i występy w lokalnym chórze kościelnym.

Początki kariery

Na początku lat 60. założyła wraz z przyjaciółmi pierwszy zespół The Cambers. Grupa grała koncerty w miejscowych klubach, jednak szybko się rozpadła ze względu na brak zleceń. Kiedy miała 15 lat, odeszła ze szkoły i zdecydowała się na poważnie zająć karierą muzyczną. Wkrótce potem dołączyła do zespołu Bernta Enghardta, z którym współpracowała przez dwa lata. Grupa odniosła sukces, dzięki czemu Agnetha podpisała kontrakt z wytwórnią CBS Records.

Pierwsze sukcesy

Debiutancki singiel Fältskog pt. „Jag var så kär” ukazał się w 1967 roku. Sprzedał się w ponad 80 milionach egzemplarzy i dotarł do 1. miejsca szwedzkiej listy przebojów. Chciała również reprezentować Szwecję w Konkursie Piosenki Eurowizji, ale nie udało jej się wygrać krajowych eliminacji. 

Przeprowadzka do Niemiec

Artystka poznała niemieckiego kompozytora i producenta Dietera Zimmermana, z którym wkrótce się zaręczyła. Mężczyzna obiecał, że pomoże rozwinąć jej karierę w Niemczech. Kiedy poznała wymagania tamtejszej wytwórni, stwierdziła, że są dla niej nie do przyjęcia. W tej sytuacji zerwała zaręczyny i wróciła do Szwecji. Następnie nagrała utwór „Om tårar vore guld”, który był jej największym przebojem przed rozpoczęciem współpracy z ABBĄ.

Nieudane małżeństwo

Agnetha poznała Björna Ulvaeusa w 1968 roku. Wkrótce zaprzyjaźniła się też z Anni-Frid Lyngstad i Bennym Anderssonem. Fältskog i Ulvaeus pobrali się 6 lipca 1971 roku. W czasie ceremonii na organach grał Andersson. Para ma dwójkę dzieci: córkę Lindę oraz syna Petera. Ich małżeństwo nie było udane. W 1979 roku zdecydowali się na rozwód. Zainspirowało to Ulvaeusa do skomponowania piosenki „The Winner Takes It All”

Para starała się, żeby ich prywatne problemy nie wpłynęły na zespół. Przypomnijmy, że prawdziwym przełomem w ich karierze okazał się występ w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1974 roku. Grupa zaśpiewała utwór „Waterloo” i zdobyła serca fanów na całym świecie.

Koniec ABBY

ABBA rozpadła się na początku lat 80. Fältskog kontynuowała solową karierę. Wydała kilka albumów, które cieszyły się dużą popularnością na całym świecie. W 1988 roku zdecydowała się przerwać występy i nagrywanie płyt. W tym czasie ukazała się jej autobiografia pt. „As I Am”. W 2004 roku wróciła na scenę i występuje do dziś.

Życzymy jej wszystkiego najlepszego!

Więcej: