73. rocznica urodzin Janis Joplin

73. rocznica urodzin Janis Joplin Everett Collection/EAST NEWS

Wokalistka urodziła się 19 stycznia 1943 roku w Port Arthur. Zdobyła popularność pod koniec lat 60. dzięki występom z zespołem Big Brother & the Holding Company. Poznajcie kilka ciekawostek na jej temat.

Janis Joplin to jedna z najbardziej charakterystycznych wokalistek. W 2004 roku zajęła 46. miejsce w rankingu magazynu „Rolling Stones” na „100 Największych Artystów Wszech Czasów”. Wśród jej najbardziej znanych przebojów są piosenki: „Piece of My Heart”, „Mercedes Benz”, „Cry Baby” czy „Try (Just a Little Bit Harder)”. Czego jeszcze o niej nie wiecie?

Tatuaże

Janis Joplin była jedną z pierwszych kobiet, która publicznie opowiadała o swoich tatuażach. Jeden z nich miała na nadgarstku, co według niej było symbolem wyzwolenia kobiet, a drugi - nad lewą piersią. 

"

Bransoletka jest dla wszystkich, serce dla mnie i dla moich przyjaciół - powiedziała w jednym z wywiadów.

"

Była samotnikiem

Janis Joplin otoczona była przez wiele osób. Uwielbiała mężczyzn i miała kilku kochanków. Jednak tak naprawdę wolała spędzać czas samotnie. 

"

Na scenie kocham 25 tysięcy ludzi. Potem idę do domu sama - stwierdziła. "

Najwięksi idole

Na jej życie wpłynęli Billie Holiday i Leadbelly. Joplin wyznała, że pierwszą płytą, jaką kupiła w życiu, był album Leadbelly’ego. Jedną z najważniejszych dla niej książek była biografia Holidaya „Lady Sings The Blues”. Ta książka była dla niej jak Biblia.

Bilety na koncert

Kiedy teraz chcemy zobaczyć występ światowej gwiazdy, musimy zapłacić niemałe pieniądze. W tamtych czasach ceny biletów były o wiele niższe. Żeby zobaczyć Janis Joplin na festiwalu w Woodstock, trzeba było zapłacić… 8 dolarów! Karnet 3-dniowy kosztował 18 dolarów.

Ostatnie nagranie

Ostatnią piosenką, którą stworzyła, był utwór „Mercedes-Benz”. W tym samym czasie zarejestrowała też pozdrowienia urodzinowe dla Johna Lennona. 1 października 1970 roku nagrała utwór Dale’a Evansa „Happy Trails”. Artystka przerobiła odrobinę tekst i nadała mu tytuł „Happy Birthday, John (Happy Trails)”. W jednym z wywiadów Lennon wyznał, że otrzymał ten prezent już po śmierci Joplin.

Przyczyna śmierci

Janis Joplin zmarła 4 października 1970 roku w Los Angeles. Przyczyną śmierci było zatrucie heroinowo-morfinowe. Ciało wokalistki zostało skremowane, a prochy rozsypano nad Oceanem Spokojnym. W prywatnej uroczystości pogrzebowej uczestniczyła jedynie jej najbliższa rodzina.

Więcej: