72 lata temu urodził się Joe Cocker

72 lata temu urodził się Joe Cocker ons.pl

Był wokalistą znanym z takich przebojów jak: „With a little help from my friend”, „Unchain My Heart” czy „Noubliez Jamais”. Poznajcie kilka ciekawostek na temat jego życia i twórczości.

Joe Cocker urodził się 20 maja 1944 roku w Sheffield. Jego ulubionymi wykonawcami byli Ray Charles i Lonnie Donegan. Po raz pierwszy na scenie wystąpił, kiedy miał 12 lat. W 1993 roku był nominowany do prestiżowej nagrody Brit Award. Magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował go na 97. pozycji rankingu na „100 Najlepszych Wokalistów Wszech Czasów”. Czego jeszcze o nim nie wiecie?

Prawdziwe imię

W rzeczywistości nazywa się John Robert Cocker. W rodzinie krążą dwie opowieści na temat genezy jego pseudonimu. Według jednej z historii nazywano go Joe, ponieważ uwielbiał się bawić w zabawę „Cowboy Joe”. Inni mówią, że imię pochodzi od pewnego Joe, który znany był z tego, że lubi myć okna.

Pierwszy zespół

Muzyką interesował się od najmłodszych lat, a pierwszą grupę założył w 1960 roku. Kapela została nazwana The Cavaliers. Za swoje występy zespół nie otrzymywał od klubów zapłaty, to oni musieli płacić właścicielowi za umożliwienie pokazania się szerszej publiczności. Po roku zakończyli działalność, a Cocker założył nową grupę i koncertował pod pseudonimem Vance Arnold.

Przełom w karierze

Pod koniec lat 60. postanowił nagrać cover przeboju Beatlesów „With a Little Help from My Friends”. Na gitarze zagrał sam Jimmy Page z zespołu Led Zeppelin. Cocker wykonał ten utwór w czasie festiwalu Woodstock w 1969. Zobaczcie ten występ. 

Wiele lat później piosenka pojawiła się w czołówce serialu „Cudowne Lata”. 

Uzależnienia

W latach 70. Cocker walczył z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. 

"

Zdarzało się, że paliłem nawet 40 papierosów dziennie. Niekorzystnie wpłynęło to na mój głos. Są takie partie, których już nigdy nie będę potrafił zaśpiewać. Niestety lata picia i palenia mają swoje skutki - przyznał po latach. "

Covery

Co ciekawe, wiele z jego największych przebojów to covery utworów innych artystów. Tak jest np. w przypadku „Unchain My Heart” (w oryginale Ray Charles), „Summer In The City” (The Lovin' Spoonful), „Could You Be Loved” (Bob Marley) czy „You Are So Beautiful” (Billy Preston) i „Never Tear Us Apar” (INXS).

Która informacja zaskoczyła Was najbardziej?

Więcej: