70 lat temu urodził się Demis Roussos

70 lat temu urodził się Demis Roussos LFI/REPORTER/EAST NEWS

Jeden z najbardziej popularnych greckich wokalistów urodził się 15 czerwca 1946 roku. Znany jest z takich przebojów jak „Goodbye My Love Goodbye” czy „My Friend the Wind”.

Demis Roussos urodził się w Aleksandrii w Egipcie. Jego rodzice zdecydowali się opuścić Grecję, ponieważ szukali lepszej pracy. Jednak po kryzysie sueskim postanowili wrócić do kraju. Demis od małego interesował się muzyką. Grał w kilku amatorskich zespołach jak The Idols, We Five i Aphrodite's Child. Następnie nawiązał współpracę z Vangelisem, a efektem ich działań była muzyka do filmu „Rydwany ognia”.

Na początku lat 70. Roussos rozpoczął karierę solową. Stworzył piosenki, które podbiły listy przebojów w wielu krajach na świecie. Tak było w przypadku „Forever and Ever”. Kompozycja pochodzi z albumu o tym samym tytule. Krążek ukazał się w 1973 roku.

Na tej samej płycie znalazł się singiel „My Friend the Wind”. Skomponował go Alec R. Costandinos.

Kolejnym przebojem z tego krążka był „My Reason”

Największym hitem w dorobku artysty jest „Goodbye, My Love, Goodbye”. Piosenka trafiła na szczyt listy przebojów w Niemczech i Szwajcarii. W Austrii dotarła do 2. pozycji, a w Norwegii do 3.

W 1979 roku muzyk wystąpił na festiwalu w Sopocie. W 2000 roku pojawił się na III edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu. Swoje utwory nagrywał w kilku językach (japońskim, angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim i włoskim), dzięki czemu zdobył popularność na całym świecie. W całej swojej karierze sprzedał ponad 60 milionów płyt.

Problemy zdrowotne

Na początku lat 80. Roussos ważył 147 kg, co stanowiło poważne zagrożenie dla jego zdrowia. Zaczął się odchudzać, ale kiedy zrzucił 50 kg, pojawiła się depresja. Z kolei w 1985 roku samolot, którym leciał z Aten do Rzymu, został uprowadzony. Na pokładzie znajdowały się 153 osoby. On i jego partnerka zostali wypuszczeni jako pierwsi. 

Artysta przez wiele lat zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł 25 stycznia 2015 roku w szpitalu w Atenach.

Więcej: