67. rocznica urodzin Donny Summer

67. rocznica urodzin Donny Summer ons.pl

Artystka urodziła się 31 grudnia 1948 roku w Bostonie. Była piosenkarką, kompozytorką i malarką. Zdobyła popularność w erze disco. Przypomnijmy sobie jej największe przeboje. 

Donna Summer właściwie nazywała się LaDonna Adrian Gaines. Po raz pierwszy szerszej publiczności zaprezentowała się w kościele, kiedy miała 8 lat. Pod koniec lat 60. przeprowadziła się do Niemiec, żeby tam występować w musicalu „Hair”. Szczyt jej popularności przypada na lata 70. Za swoje kompozycje wokalistka zdobyła 5 nagród Grammy, a jej przeboje podbiły amerykańską listę przebojów. Oto najbardziej znane z nich.

Could It Be Magic

Utwór w oryginale wykonał Barry Manilow. Piosenka ukazała się w 1975 roku. Rok później postanowiła ją nagrać Donna Summer. Kompozycja trafiła na jej 3. studyjny album pt. „Love Trilogy” i dotarła do 3. miejsca listy przebojów dance w Stanach Zjednoczonych.

Hot Stuff

Był to pierwszy singiel z płyty „Bad Girls”, która ukazała się w 1979 roku. To jedna z najpopularniejszych piosenek Donny Summer. Trafiła na szczyt amerykańskiej listy przebojów. Artystka otrzymała za nią nagrodę Grammy w kategorii „Najlepszy rockowy występ wokalistki”.

I Feel Love

Singiel pochodzi z krążka „I Remember Yesterday”, który został wydany w 1977 roku. Skomponowali go: Donna Summer, Giorgio Moroder i Pete Bellotte. Piosenka znalazła się na 6. pozycji listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. 

Love to Love You Baby

To jeden z pierwszych hitów disco Donny Summer. Piosenka powstała w 1975 roku i trafiła na płytę „Love to Love You Baby”. W Wielkiej Brytanii utwór dotarł do 4. miejsca listy przebojów, a w USA  był drugi.

No More Tears (Enough Is Enough)

Piosenka została nagrana w 1979 roku. Utwór znalazł się na płycie Barbary Streisand pt. „Wet”, która ukazała się w tym samym roku oraz na podwójnym albumie z największymi przebojami Donny Summer „On the Radio: Greatest Hits Volumes 1 & 2”. Singiel trafił na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów.

Bad Girls

Kompozycja pochodzi z albumu o tym samym tytule, który ukazał się w 1979 roku. Utwór przez 5 tygodni utrzymał się na szczycie amerykańskiej listy przebojów. Singiel w Stanach Zjednoczonych sprzedał się w ponad 2 milionach egzemplarzy.

Last Dance

Był to wielki przebój artystki w Stanach Zjednoczonych. Znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Thank God It's Friday” („Dzięki Bogu jest piątek”), w którym Donna również zagrała. Za tę kompozycję wokalistka otrzymała swoją pierwszą nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsze wykonanie R&B wokalistki”. Była to jej ulubiona piosenka.

Który przebój Donny Summer lubicie najbardziej?

Więcej: