60 lat temu ukazał się debiutancki album Elvisa Presleya

60 lat temu ukazał się debiutancki album Elvisa Presleya ons.pl

Płyta została wydana 23 marca 1956 roku. Znalazły się na niej takie przeboje jak: „Blue Suede Shoes”, „Tutti Frutti” czy „Money Honey”.

Sesje nagraniowe utworów na debiutancki album króla rock and rolla zatytułowany po prostu „Elvis Presley” odbywały się od lipca 1954 roku do stycznia 1956 roku w Nashville i Nowym Jorku. Na krążek trafiło 12 piosenek, a pierwszym singlem promującym album był „I Got a Woman”. Utwór w oryginale wykonał Ray Charles. 

W sierpniu 1956 roku ukazała się piosenka „I'll Never Let You Go (Little Darlin’)”. Napisał ją Jimmy Wakely.

Popularnością cieszyła się też kompozycja „Blue Suede Shoes”. Jako pierwszy zaśpiewał ją Carl Perkins w 1955 roku. Utwór znalazł się także na płycie ze ścieżką dźwiękową do filmu „G.I. Blues”. 

Kolejnym coverem, który trafił na album, był „Blue Moon”. Singiel w 1934 roku skomponowali Richard Rodgers i Lorenz Hart. Presley nagrał go w 1956 roku. Utwór można usłyszeć m.in. w filmie „Mystery Train” wyreżyserowanym przez Jima Jarmuscha w 1989 roku.

Przebojem stała się też piosenka „Tutti Frutti”. Jako pierwszy w 1955 roku wykonał ją Little Richard. Cover Elvisa Presleya znalazł się w TOP 20 najlepiej sprzedających się singli według magazynu „Billboard”. 

Okładka albumu została sklasyfikowana na 40. miejscu rankingu zorganizowanego w 1991 roku przez magazyn „Rolling Stone” na „100 Najlepszych Okładek Wszech Czasów”. Zdjęcie, które się na niej znalazło, zostało wykonane 31 lipca 1955 roku w Tampie. Początkowo uważano, że zrobił je Popsie Randolph, ale po latach okazało się, że autorstwo należy przypisać Williamowi V. "Red" Robertsonowi

(fot. materiały promocyjne)

Krążek osiągnął olbrzymi sukces. Był to pierwszy rock and rollowy album, który znalazł się na 1. miejscu listy najpopularniejszych płyt w Stanach Zjednoczonych. Na szczycie zestawienia spędził aż 10 tygodni. Sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy. W 2003 roku wydawnictwo trafiło na 56. pozycję rankingu „500 Najlepszych Albumów Wszech Czasów” magazynu „Rolling Stone”. 

Lista utworów na płycie Elvis Presley

 1. „Blue Suede Shoes”
 2. „I'm Counting On You”
 3. „I Got a Woman”
 4. „One-Sided Love Affair”
 5. „I Love You Because”
 6. „Just Because”
 7. „Tutti Frutti”
 8. „Tryin' to Get to You”
 9. „I'm Gonna Sit Right Down and Cry (Over You)”
 10. „I'll Never Let You Go (Little Darlin’)”
 11. „Blue Moon”
 12. „Money Honey”

Które przeboje z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: