58 lat temu urodził się Prince

58 lat temu urodził się Prince ons.pl

Był wokalistą, kompozytorem i multiinstrumentalistą. Urodził się 7 czerwca 1958 roku w Minneapolis. Na koncie ma Oscara, nagrodę Grammy oraz MTV Video Music Awards. Przypominamy jego największe przeboje.

Prince był inspiracją dla wielu artystów na całym świecie. Swój pierwszy zespół założył, kiedy miał 13 lat. Popularność zdobył w latach 80., a jego debiutancki krążek zatytułowany „For You” ukazał się w 1978 roku. Wydał w sumie 39 studyjnych albumów oraz 5 płyt kompilacyjnych. W 2004 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Znalazł się na 27. miejscu rankingu magazynu „Rolling Stone” na „100 Największych Artystów Wszech Czasów”. Oto jego najbardziej znane kompozycje.

Purple Rain

Chyba nikt nie ma wątpliwości, co do tego, jaki jest największy przebój Prince’a. „Purple Rain” skomponował sam wokalista. Utwór pojawił się w filmie o tym samym tytule, a także na płycie o tej samej nazwie. Był to szósty studyjny album Prince’a i jego zespołu The Revolution. Krążek ukazał się w czerwcu 1984 roku. Piosenka jest połączeniem popu, rocka, a także muzyki orkiestrowej i gospel.

When Doves Cry

Utwór pochodzi z płyty „Purple Rain”. Był to pierwszy singiel w karierze Prince’a, który trafił na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Magazyn „Rolling Stone” zamieścił tę piosenkę na 52. pozycji rankingu na „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”. Teledysk do tej kompozycji otrzymał nominację do nagrody MTV Video Music Awards.

Kiss

Piosenka pochodzi z 8. studyjnego albumu Prince’a zatytułowanego „Parade”. Krążek ukazał się 31 marca 1986 roku. Utwór był pierwszym singlem promującym to wydawnictwo. Skomponował go sam Prince i wykonał wraz z grupą The Revolution. Muzyk otrzymał za tę kompozycję nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsze Wykonanie R&B Duetu lub Grupy”. 

The Most Beautiful Girl in the World

To pierwszy singiel promujący album „The Gold Experience” z 1995 roku. Był to jedyny utwór w dorobku Prince’a, który znalazł się na 1. miejscu listy przebojów w Wielkiej Brytanii. 

Nothing Compares 2 U

Wbrew pozorom pierwszą osobą, która nagrała tę piosenkę, nie była Sinead O’Connor. Singiel ten w 1985 roku skomponował Prince dla zespołu The Family, którego był założycielem. O’Connor nagrała ten utwór kilka lat później i zadedykowała go swojej zmarłej matce.

Władze Minnesoty zdecydowały, że 7 czerwca będzie oficjalnie Dniem Prince’a. W ten sposób chcą upamiętnić tego zmarłego w kwietniu muzyka. Z kolei serwis TIDAL, z którym artysta współpracował, zdecydował, że w dniu jego urodzin ukaże się 15 albumów wokalisty. Wśród nich są m.in takie krążki jak: „The Black Album” (1987), „Chaos & Disorder” (1996) czy „Rave Un2 The Joy Fantastic” (1999).

Prince zmarł 21 kwietnia 2016 roku w swojej posiadłości w Paisley Park. Przyczyną jego śmierci było przedawkowanie opioidów. Zobaczcie, jak wspominają go inni artyści.

Więcej: