52. rocznica śmierci Édith Piaf

52. rocznica śmierci Édith Piaf DALMAS/SIPA/East News

10 października 1963 roku zmarła francuska wokalistka Édith Piaf. Z tej okazji przypominamy jej największe przeboje.

Édith Piaf jest ikoną francuskiej piosenki. Na scenie występowała zawsze ubrana w skromną, czarną sukienkę. Z wyglądu niczym się nie wyróżniała, ale jej głos potrafił porwać tłumy.

Młodość

Urodziła się 19 grudnia 1915 roku w Paryżu. Podobno przyszła na świat na schodach kamienicy w dzielnicy Belleville, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie. Wychowywała ją babcia, która prowadziła dom publiczny. Gdy miała 3 lata, straciła wzrok i była niewidoma do 7 roku życia. Dziecięce lata spędziła na ulicach stolicy Francji. Kiedy skończyła 15 lat, postanowiła, że zajmie się śpiewem ulicznym. 

Początki kariery

Jej kariera rozpoczęła się w 1935 roku, kiedy została odkryta przez Louisa Leplée. To właśnie on nadał jej pseudonim artystyczny La Môme Piaf. Współpracowała z kabaretem w lokalu Le Gerny’s przy Champs-Élysées. W 1937 roku nagrała pierwszą piosenkę pt. „Mon légionnaire”. Podczas II wojny światowej występowała dla żołnierzy oraz jeńców. Wyruszyła nawet w trasę koncertową do Niemiec.

Piaf jako aktorka

Jednocześnie Piaf zajęła się aktorstwem. Wystąpiła w sztuce „Le bel Indifférent” oraz filmach: „Montmartre – sur Seine”, „Étoile sans lumière”, „Boum sur Paris” czy „Música de siempre”. O jej życiu powstało też kilka filmów biograficznych: „Piaf”, „Edith et Marcel”, „Edith Piaf - L'hymne pour l’amour”, „Niczego nie żałuję – Edith Piaf”. 

Życie prywatne 

W 1952 roku po raz pierwszy wyszła za mąż. Jej wybrankiem był piosenkarz Jacques Pills, a świadkiem na ślubie została Marlena Dietrich. Małżeństwo nie trwało jednak długo. Para rozwiodła się po 2 latach. Kiedy miała 45 lat, poznała swojego drugiego męża - Théophanisa Lamboukasa. Specjalnie dla niego napisała piosenkę „A quoi ça sert l’amour”.

Édith Piaf zmarła 10 października 1963 w Grasse. Przyczyną śmierci była choroba nowotworowa. Pochowano ją na cmentarzu Père Lachaise w Paryżu. Na jej pogrzeb przybyło 40 tys. fanów.

Największe przeboje 

"Je ne regrette rien" 

Piosenka uważana jest za hymn Piaf. Artystka w pełni utożsamiała się z tekstem utworu, mówiącym „Niczego nie żałuję”.

"Milord"

Utwór z 1959 roku. Opowiada o miłości zwykłej dziewczyny do mężczyzny z dobrego domu - tytułowego milorda.

"Padam Padam"

Piosenka została napisana w 1951 roku. 

"La vie en rose"

Utwór powstał w 1945 roku. Zarówno tekst, jak i muzykę skomponowała Piaf.

Który utwór tej francuskiej piosenkarki lubicie najbardziej?

Więcej: