50 lat temu zespół The Rolling Stones wystąpił w Warszawie

50 lat temu zespół The Rolling Stones wystąpił w Warszawie ons.pl

13 kwietnia 1967 roku odbył się historyczny koncert The Rolling Stones w warszawskiej Sali Kongresowej. Przedstawiamy kilka ciekawostek związanych z tym występem.

Dokładnie 50 lat temu Stonesi zawitali do Polski. Niektóre źródła twierdzą, że ich koncert odbył się jednak dzień później. Muzycy występowali w ramach trasy „The Rolling Stones European Tour 1967”, w czasie której promowali swój 5. w Wielkiej Brytanii i 7. w Stanach Zjednoczonych studyjny album „Between the Buttons”

Początkowo grupa miała zagrać w Moskwie, jednak władze ZSRR uznały, że tego typu zespól nie powinien się pojawić w tym mieście. Podobno to sami Stonesi zaproponowali, że w zamian pojadą do Warszawy. Zgodę na koncert w stolicy Polski musiał wydać sam Władysław Gomułka, którego bardzo prosiły o to wnuczki.

Warszawa nie zrobiła na zespole dobrego wrażenia. Wystrój pokojów hotelowych był kiepski, jedzenie niezbyt dobre, a wszędzie wokół czaili się tajniacy. W normalnych warunkach nie mogła się nawet odbyć konferencja prasowa poprzedzająca show.

Zainteresowanie występem The Rolling Stones było ogromne. Tak jest zresztą do dziś. Fani potrafią wydać niemałe pieniądze na bilety. W tym przypadku było zupełnie inaczej. Partia rozdawała wejściówki - głównie członkom PZPR. W Sali Kongresowej mieściło się wówczas 2500 widzów, a na show weszło około dwa razy więcej ludzi. Wielu fanom nie udało się zdobyć biletów, dlatego pod Pałacem Kultury i Nauki dochodziło do zamieszek. Ludzie usiłowali sforsować drzwi i musiała interweniować Milicja Obywatelska. Wszystko to obserwował management grupy. Kiedy tylko muzycy dowiedzieli się o całym zajściu, po koncercie zabrali kilka kartonów płyt i rozdawali je spotkanym na ulicach ludziom. W ten sposób sprezentowali podobno tysiąc winyli. 

Na problemy napotkała też sama grupa. Już w czasie próby Brian Jones spalił kabel do organów. Na szczęście pomógł mu Ryszard Poznakowski z zespołu Czerwono-Czarni i wypożyczył własny sprzęt. Stonesi skarżyli się też na akustykę w Sali Kongresowej i kiepski system nagłośnieniowy. Mimo to kapela zagrała w Warszawie aż dwa koncerty. Zaśpiewała m.in. takie przeboje jak: „(I Can't Get No) Satisfaction”, „Ruby Tuesday”, „Paint It Black” czy „19thy Nervous Breakdown”. Zobaczcie fragment tego występu.

Do legendy przeszła też forma zapłaty za koncert. Mówi się, że jako wypłatę grupa miała otrzymać dwa wagony wódki, a to z powodu niewymienialności złotówek w ówczesnym czasie. Inna wersja głosi, że to sami Stonesi przeznaczyli całe honorarium na zakup tego trunku. 

Jak myślicie, jak było naprawdę?

Więcej: