50 lat temu ukazał się album „Rubber Soul” Beatlesów

50 lat temu ukazał się album „Rubber Soul” Beatlesów ons.pl

Grupa The Beatles wydała płytę „Rubber Soul” 3 grudnia 1965 roku. W Stanach Zjednoczonych album ukazał się 3 dni później. Jakie przeboje się na nim znalazły?

„Rubber Soul” to 6. studyjny album zespołu The Beatles. Płyta została nagrana między 12 października a 15 listopada 1965 roku i zaledwie 2 tygodnie później pojawiła się na rynku. Grupa chciała, żeby trafiła do sprzedaży jeszcze przed Świętami. Producentem krążka był George Martin. 

"

W październiku 1965 roku rozpoczęliśmy pracę nad nową płytą. Chcieliśmy, żeby piosenki były zupełnie inne od popowych kawałków jak „Thank You Girl”, „From Me To You” i „She Loves You”. Materiał z pierwszych płyt skierowany był do fanów, którym mówiliśmy „Proszę, kupcie naszą płytę”, ale teraz doszliśmy do miejsca, w którym pomyśleliśmy: „Osiągnęliśmy sukces. Teraz możemy zająć się inną muzyką - bardziej surrealistyczną i trochę bardziej zabawną”. "

John Lennon chciał napisać coś zupełnie nowego, w innym niż dotychczas stylu. Za najlepsze piosenki z tej płyty uważa się „Girl”, „In My Life” i „Norwegian Wood (This Bird Has Flown)”. 

"

Myślę, że „In My Life” to pierwsza piosenka, którą w pełni świadomie napisałem o moim życiu - powiedział. "

Ze względu na to, że Beatlesi nie mieli zbyt wiele czasu na nagranie tego albumu, postanowili odświeżyć kilka utworów, które napisali wcześniej. Tak było na przykład z „Michelle”, która powstała w 1959 roku. 

Pozostałe piosenki Lennon i McCartney napisali razem. „The Word” był pierwszym hymnem Beatlesów o miłości i prekursorem „All You Need Is Love”.

Tytuł płyty „Rubber Soul” odnosił się do wokalisty The Rolling Stones - Micka Jaggera.

"

To wzięło się od komentarza na temat Jaggera. Wygłosił go jeden z czarnoskórych bluesowych muzyków. Stwierdził: „Jest dobry, ale to plastikowa dusza (ang. plastic soul)”. Myślę, że to wyrażenie było zalążkiem tytułu płyty - powiedział McCartney.  "

Zdjęcie, które znalazło się na okładce, wykonał Robert Freeman. 

"

Podobał mi się sposób, w jaki nasze twarze zostały zaprezentowane na fotografii. Straciliśmy naiwność i niewinność - stwierdził Harrison. "

Krytycy i fani postrzegają „Rubber Soul” jako jedną z najlepszych płyt zespołu The Beatles. W 2012 roku krążek trafił na 5. miejsce „500 Najlepszych Albumów Wszech Czasów”.

Lista utworów na płycie Rubber Soul

Strona A

1. „Drive My Car” 

2. „Norwegian Wood (This Bird Has Flown)” 

3. „You Won't See Me”

4. „Nowhere Man”  

5. „Think for Yourself”

6. „The Word” 

7. „Michelle”  

Strona B

1. „What Goes On”

2. „Girl” 

3. „I'm Looking Through You”  

4. „In My Life”

5. „Wait”  

6. „If I Needed Someone”

7. „Run for Your Life”

Które piosenki z tej płyty lubicie najbardziej?  

Więcej: