50 lat temu Beatlesi zostali odznaczeni Orderem Imperium Brytyjskiego

50 lat temu Beatlesi zostali odznaczeni Orderem Imperium Brytyjskiego ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS

26 października 1965 roku królowa Elżbieta II uhonorowała członków grupy The Beatles Orderami Imperium Brytyjskiego. Uroczystość odbyła się w pałacu Buckingham. Jak przebiegła ceremonia?

W maju 1965 roku grupa The Beatles pracowała w Londynie nad swoim drugim filmem „Help!”. W czasie przerwy w nagrywaniu menadżer Brian Epstein oznajmił:

"

Mam dla was dobrą wiadomość. Premier i królowa przyznali wam M.B.E. (Member of the Most Excellent Order of the British Empire - Członek Orderu Imperium Brytyjskiego - przyp. red.). "

Członkowie zespołu nie zareagowali zbyt entuzjastycznie, bo nie wiedzieli wówczas, czym jest to odznaczenie. 

12 czerwca podano to do wiadomości publicznej. Grupa została poinformowana, że uroczystość przyznania orderów odbędzie się w pałacu Buckingham.

"

Epstein zapytał, co o tym myślimy. Nie miałem z tym żadnego problemu. Żaden z nas nie miał. Wszyscy uznaliśmy, że to naprawdę ekscytujące. Poznamy królową i otrzymamy odznaki. Pomyślałem: „To jest super!” - wspomina Ringo Starr. "

Nie mniej szczęśliwy był Paul McCartney.

"

Byłem naprawdę zaszczycony. "

Jednak John Lennon nie podzielał ich entuzjazmu. Uważał, że grupa nie powinna przyjąć odznaczenia, ostatecznie jednak zgodził się na to.

"

Wielu ludzi, którzy narzekali, że to właśnie my otrzymujemy ordery, sami dostali je za bohaterstwo w czasie wojny. Dostali je za to, że zabijali ludzi. My za to, że zabawiamy ich. Wydaje mi się, że bardziej na nie zasłużyliśmy. "

26 października grupa przybyła na ceremonię do pałacu. Muzycy byli bardzo zdenerwowani. Lennon stwierdził później w wywiadzie, że w łazience wypalili jointa, żeby uspokoić nerwy. McCartney powiedział, że nie pamięta, by to robił, a Geroge Harrison przyznał, że:

"

Nie paliliśmy wtedy marihuany. Paliliśmy papierosy - wszyscy wtedy byliśmy palaczami. "

Królowa wręczała medale każdemu z muzyków. Dialogi były krótkie, ale jeden zachował się do dziś. Królowa podeszła do Ringo i zapytała, czy to on założył zespół.

"

Nie, proszę pani. Dołączyłem do grupy jako ostatni. Jestem małym kolesiem. "

(fot. ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS)

Po uroczystości odbyła się konferencja prasowa, na której Beatlesi dzielili się wrażeniami. 

"

Królowa jest urocza, bardzo przyjazna. Myślałem, że wszyscy będą bardzo sztywni, ale oni są zupełnie normalni - powiedział McCartney. "

Jednak John Lennon wciąż nie był pewien, czy powinien przyjąć odznaczenie. Podobno jeszcze przez kilka lat kłócił się o to z Paulem. 26 listopada 1969 roku podjął decyzję o zwróceniu medalu królowej. Napisał specjalny list, w którym wyjaśnił, dlaczego to robi.

"

Wasza Wysokość,

zwracam M.B.E. w proteście przeciwko zaangażowaniu Wielkiej Brytanii w spór Nigeria-Biafra, przeciwko wsparciu Ameryki w Wietnamie i przeciwko spadkowi „Cold Turkey” na listach przebojów.

Z poważaniem

John Lennon "

Podobno kilka lat później Lennon powiedział, że żałuje tego, co zrobił.

Więcej: