42 lata temu ukazała się płyta „Pin Ups” Davida Bowiego

42 lata temu ukazała się płyta „Pin Ups” Davida Bowiego Mary Evans Picture Library/East News

19 października 1973 roku David Bowie wydał 7. studyjny album zatytułowany „Pin Ups”. Jakie utwory znalazły się na tym krążku?

Współproducent płyty - Ken Scott - stwierdził, że płyta „Pin Ups” miała być w założeniu czymś zupełnie innym, niż David Bowie robił do tej pory. Znalazły się na niej wyłącznie covery. Całość skierowana była głównie na rynek w Stanach Zjednoczonych. 

"

David chciał nagrać piosenki, które nie są tak bardzo popularne w USA, jak w Wielkiej Brytanii. "

Bowie planował wydanie dwóch albumów z muzyką z lat 60. Drugi miał zostać zatytułowany „Bowie-ing Out”, jednak nigdy się nie ukazał. 

Według Bowiego na płycie „Pin Ups”:

"

Znalazły się moje ulubione piosenki z Londynu z lat 1964-67. Większość tych grup występowała w klubie Ricky-Tick. Niektóre wciąż grają. Wśród nich są: Pretty Things, Them, Yardbirds, Syd's Pink Floyd, Mojos, Who, Easybeats, Merseys, The Kinks.  "

Na krążku usłyszymy 12 utworów. Płytę promował singiel „Sorrow”, który w oryginale wykonuje zespół The Merseys. Piosenka dotarła do 3. miejsca listy przebojów w Wielkiej Brytanii.

Wśród innych kompozycji, które znalazły się na albumie, są m.in.: „I Wish You Would” i „Shapes of Things” The Yardbirds czy „See Emily Play” Pink Floyd i „I Can't Explain” The Who. 

Modelka na okładce

Kobieta, która pozuje wraz z wokalistą na okładce „Pin Ups”, to supermodelka Twiggy. Zdjęcie wykonał Justin de Villeneuve. Fotografia została zrobiona w Paryżu i miała zostać zamieszczona na okładce magazynu „Vogue”.

Jak wspomina de Villeneuve:

"

Kiedy pokazałem Davidowi odbitkę, zapytał, czy może użyć zdjęcia jako okładki „Pin Ups”. Odpowiedziałem: „Nie sądzę. To w końcu fotografia dla „Vogue”. Jak myślisz, ile płyt uda ci się sprzedać?”. „Milion” - stwierdził od razu. „W takim razie to jest twoja następna okładka”.  "

Notowania

W listopadzie 1973 roku płyta dotarła do 1. miejsca najlepiej sprzedających się albumów w Wielkiej Brytanii. Podobny sukces odniosła w Finlandii. Natomiast w Stanach Zjednoczonych została sklasyfikowana na 3. pozycji. 

Jednak recenzje nie były jednoznaczne. Według Grega Shawa z magazynu „Rolling Stone”:

"

Zawsze myślałem, że Bowie to coś więcej niż tylko awangarda. I choć „Pin Ups” nie jest najlepszym krążkiem, jest to jednocześnie kolekcja wspaniałych piosenek, z których większość jest adekwatna. Może najbardziej odpowiednim wnioskiem, jest stwierdzenie, że Bowie nie potrafi śpiewać w inny sposób, zrobił, co mógł, a wynik nie jest wcale taki zły.  "

Lista utworów na płycie Pin Ups

1. "Rosalyn" (The Pretty Things)

2. "Here Comes the Night" (Them)

3. "I Wish You Would" (The Yardbirds)

4. "See Emily Play" (Pink Floyd)

5. "Everything's Alright" (The Mojos)

6. "I Can't Explain" (The Who)

7. "Friday on My Mind" (The Easybeats)

8. "Sorrow" (The Merseys)

9. "Don't Bring Me Down" (The Pretty Things)

10. "Shapes of Things" (The Yardbirds)

11. "Anyway, Anyhow, Anywhere" (The Who)

12. "Where Have All the Good Times Gone" (The Kinks)

Które utwory z tego krążka lubicie najbardziej?

Więcej: