40 lat temu ukazał się singiel „Bohemian Rhapsody”

40 lat temu ukazał się singiel „Bohemian Rhapsody” Ilpo Musto / Rex Features/EAST NEWS

31 października 1975 roku grupa Queen wydała singiel „Bohemian Rhapsody”. Jest to jeden z największych przebojów tego zespołu.

Piosenkę „Bohemian Rhapsody” skomponował Freddie Mercury na płytę „A Night at the Opera”, która ukazała się w listopadzie 1975 roku. Muzyk pracował nad nią w swoim domu w Londynie. Producent Roy Thomas Baker opowiedział o tym, jak po raz pierwszy usłyszał fragment kompozycji.

"

Freddie zagrał początek na pianinie, zatrzymał się i powiedział: „I w tym miejscu wejdzie sekcja operowa!”. Potem poszliśmy na obiad. "

Według kolegi Freddiego - Chrisa Smitha - artysta zaczął tworzyć ten utwór już w latach 60. Często grywał fragmenty swoich piosenek na pianinie i „The Cowboy Song” zawierała słowa, które potem znalazły się w „Bohemian Rhapsody”. 

Nagrania tego singla rozpoczęły się w sierpniu 1975 roku po 3-tygodniowych próbach. Odbywały się w 4 studiach jednocześnie. May, Mercury i Taylor nagrywali swoje partie wokalne od 10 do 12 godzin dziennie. Całość zajęła aż 3 tygodnie. 

„Bohemian Rhapsody” jest wyjątkową kompozycją. Nie zawiera refrenów. Rozpoczyna się od spokojnej ballady granej na pianinie, a następnie solówka gitarowa prowadzi do sekcji operowej. Było to niecodzienne podejście do utworu w muzyce rockowej. 

Według dziennika „The New York Times”:

"

Najbardziej charakterystyczną cechą piosenki jest jej fatalistyczny tekst. "

Freddie stwierdził enigmatycznie, że utwór opowiada o związkach. Z kolei Brian May powiedział, że kompozycja odnosi się do traumatycznych przeżyć Mercury’ego. 

"

On był bardzo skomplikowaną osobą. Zabawny na zewnątrz, ale ukrywał niepewność i problemy, z którymi borykał się od dzieciństwa. Nigdy nie wyjaśnił, skąd pomysł na takie akurat słowa tej piosenki, ale myślę, że włożył w nią dużo siebie.  "

Teledysk promocyjny został nakręcony na potrzeby programu telewizyjnego „Top of the Pops” w BBC. Queen miał tam wystąpić, ale ze względu na koncerty, musiał zrezygnować. Grupa nie chciała śpiewać z playbacku, stąd decyzja o nagraniu video. Reżyserią zajął się Bruce Gowers. Nagranie miało miejsce w Londynie w listopadzie 1975 roku. Zdjęcia trwały 4 godziny. 

Piosenka dotarła do 1. miejsca list przebojów w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Holandii czy Nowej Zelandii. Krytycy muzyczni byli jednak podzieleni. Jeden z nich nazwał „Bohemian Rhapsody” „powierzchownie imponującym pastiszem”. Z kolei w książce „The Rolling Stone Album Guide” możemy przeczytać, że 

"

Jest to wzorzec progresywnego rocka oraz najbardziej zawiła piosenka w historii.  "

Brian May podkreśla, że mimo iż od premiery piosenki minęło już 40 lat, kompozycja jeszcze się mu nie znudziła. 

"

Nie można narzekać na to, że ludzie wciąż chcą słuchać tego utworu na tyle lat po premierze. Ja też lubię go słuchać. Jeżeli tylko leci w radiu, daję głośniej i uważnie słucham.  "

A jaka jest Wasza opinia o tym utworze? 

Więcej: